Elnienos patiekalai
Atnaujinta: 2024-11-15

Elniena, dėl savo švelnaus skonio ir liesos struktūros, yra viena labiausiai vertinamų žvėrienos rūšių Lietuvoje ir visame pasaulyje. Ji išsiskiria aukšta kokybe, mažesniu riebalų kiekiu bei subtiliu, natūraliu žvėrienos prieskoniu. Tinkamai paruošta elniena tampa tikru delikatesu, o jos skonis puikiai dera su įvairiais prieskoniais, vynu ir daržovėmis. Lietuvoje elniai dažniausiai medžiojami tam tikru sezonu, o jų mėsa – branginama ir laikoma gurmaniška.

 

elnienos patiekalai
Kokybiškos elnienos mėsos patiekalas skirtas pasimėgauti. Pakanka nedidelio kiekio, kad pajusti nuostabų elnienos skonį. Lengviausia gauti brandintos elnienos specializuotose parduotuvėse. 

Kur nusipirkti elnienos 

Lietuvoje elnių medžioklės sezonas yra griežtai reguliuojamas. Paprastai tauriųjų elnių medžioklės sezonas prasideda rugpjūčio viduryje iki vasario pabaigos. Apmažėjus šernams kurie konkuravo panašioje mitybynėje bazėje ir reguliuojant medžiotojams elnių populiacija labai išaugo. Lietuvoje taip pat veikia elnių ūkiai, kuriuose šie gyvūnai auginami  dėl mėsos. Taip elniena tampa pakankamai paplitusia ir lengvai prieinama. Elnienos kaina gana prieinama. 

Ūkiuose užauginta elniena yra švelnesnė ir kiek mažiau intensyvaus skonio nei laukinių elnių mėsa. Tai lemia gyvūnų mityba, judėjimo kiekis  bei stresas, kuris yra gerokai mažesnis palyginti su laukiniais gyvūnais. To paties amžiaus laukinio elnio mėsa bus kiek standesnė nei aptvaruose auginamų elnių. 

Brandinta elniena

Šviežia elniena, nors ir turi švelnų skonį, po skerdimo būna minkšta tik labai trumpą laiką. Vėliau, vykstant natūraliems procesams, mėsa sukietėja. Norint pasiekti optimalų skonį ir tekstūrą, elniena  brandinama – tai procesas, kai mėsa laikoma specialiomis sąlygomis, kad fermentacija suminkštintų audinius ir išryškintų skonį. Brandinta elniena tampa minkštesnė, keičiasi skonis ir aromatas.

  Brandinimu užsiima komerciniai augintojai ir kartais medžiotojai.Brandinant elnieną svarbiausia yra užtikrinti tinkamas temperatūros ir drėgmės sąlygas, kurios leidžia mėsoje esančioms fermentinėms reakcijoms vykti tolygiai. Optimali elnienos brandinimo temperatūra yra 0–3 °C. Ši temperatūra yra pakankamai žema, kad išvengtų mėsos gedimo, bet pakankama fermentiniams procesams vykti. Idealu, kai drėgmės lygis yra apie 85 %. Brandinimo laikas priklauso nuo norimo skonio intensyvumo. Elnieną rekomenduojama brandinti 7–14 dienų, kad ji pasiektų optimalų minkštumą ir skonį. Kai kuriais atvejais, norint itin intensyvaus skonio, brandinimo laikas gali būti prailgintas iki 21 dienos.

Populiarūs elnienos patiekalai

Elnią galima panaudoti beveik visą. Tiesiogiai lieka tik rageliai ir nageliai, kailis. Elnienos mėsa naudojama įvairiuose patiekaluose, pradedant nuo troškinių ir kepsnių iki gurmaniškų carpaccio bei steikų.

  1. Kepta elniena (roast) – didelis elnienos kumpis arba nugarinė pirmiausia apkepinamas keptuvėje, kad užsidarytų mėsos poros, ir toliau kepamas orkaitėje. Šis metodas leidžia mėsai išlikti sultingai ir švelniai.

  2. Troškiniai – elnienos mėsa yra puiki troškiniams, nes lėtas kepimas sultinyje arba vyno padaže padeda išlaikyti mėsos skonį ir minkštumą. Į troškinį dažnai dedamos daržovės, tokios kaip morkos, svogūnai, salierai, taip pat dedami įvairūs prieskoniai. 

  3. Elnienos steikas – vienas mėgstamiausių elnienos patiekalų, kai minkšta mėsos dalis greitai apkepama ant grotelių arba keptuvėje, paliekant šiek tiek rožinės spalvos viduje.

  4. Elnienos carpaccio – tai plonai pjaustyta pašaldyta elniena, kuri patiekiama su alyvuogių aliejumi, citrina, parmezano drožlėmis ir šviežiomis žolelėmis.

Elnienos kulinarinės savybės

Elnienos mėsa – liesa, turinti daug baltymų ir mažai riebalų, todėl yra puikus pasirinkimas sveikai mitybai. Švelnus žvėrienos skonis leidžia eksperimentuoti su prieskoniais, o geras brandinimas užtikrina, kad mėsa bus minkšta, sultinga ir išlaikys savo struktūrą. Elniena ypač dera su gamtoje augančiais ingredientais, tokiais kaip miško uogos, kadagiai, žolelės ir šaknys, kurie pabrėžia natūralų jos skonį. Elnieną galima valgyti termiškai neapdorojus, elnienoje nėra pavojingų žmogui ligų sukėlėjų.

 

Elnienos kepenų patiekalai

Sumedžioto laukinio elnio ragavimas dažniausiai prasideda nuo kepenų. Suaugusio elnio kepenys sveria 2 - 4 kilogramus. Elniai neturi tulžies pūslės, nėra pavojaus dorojant ją pažeisti ir sugadinti kepenis. Egzotika kai ką tik ištrauktos elnienos kepenėlės supjaustomos, pabarstomos druska ir pipirais ir suvalgomos. Tinka balta duona su sviestu, svogūnas. Kiek mažiau egzotiką mėgstantiems keli įdomūs elnio kepenų paruošimo receptai.

Elnio kepenų tartaras

Šis senoviškas totoriškas patiekalas naujai atgimsta šiuolaikinėje virtuvėje. Save gerbiantis restoranas turėdamas meniu tartarą parodo, kad sugeba laikytis idealios švaros ir  yra šviežių produktų tiekimo grandinės dalis. Tartarą galima daryti vien iš kepenėlių, galima maišyti su elnienos mėsa. Idealu panaudoti vidinę išpjovą, puikiai tiks nugarinė, nuoširdžiai pakapojus tiks ir kumpis ar kitos švelnesnės mėsos dalys. Nors nebūtinai reikia švelnesnės mėsos, supjausčius kietumas nesijaus.Totoriškas tartaras dažniausiai būdavo įvairios mažosios nuopjovos ir ne vadams skiriamas.

100 g šviežių elnio kepenėlių,
100 g elnio mėsos,
1-2 kiaušiniai, galima 4 putpelės kiaušinius,
1 švelnaus skonio svogūnas, gali būti svogūno laiškai,
1 skiltelė česnako,
Druska, juodieji pipirai

Kepenys ir mėsa smulkiai sukapojami. Stambiau kapojant daugiau jausis mėsos skonio. kapojam kietai virtus  kiaušinius, smulkiai pjaustom svogūnus, česnakus, petražoles. Putpelės kiaušiniai neteko girdėti, kad užkrėstų salmonelioze. Putpelės kiaušinius galima nevirti, taip galima pagaminti klasikinį tartarą. Tikras tartaras su skystu kiaušiniu. 

elnienos tartaras
Stambus mėsos ar kepenų pjaustymas leidžia pajusti daugiau skonio. Tuo tarpu smulkesnis kitų ingradientų supjaustymas sušvelnina ir geriau pabrėžia mėsos skonį. Įmuštas kiaušinis  paskirsto skonius. Atrodytų tie patys ingradientai, bet dėl supjaustymo labai skiriasi tartaro skonis. 

Šviežiai keptos elnienos kepenėlės

Jautrūs šviežios mėsos išvaizdai, bet norintys paragauti tikro mėsos skonio gali silpnai apkepinti kepenėles. Šviežios elnio kepenėlės yra tikras delikatesas – minkštos, švelnaus skonio ir subtilios tekstūros. Šis receptas išryškina natūralų jų skonį ir gaminimas užtrunka vos kelias minutes.

Keptų kepenėlių receptas

  • 300 g šviežių elnio kepenėlių
  • Druska ir šviežiai malti juodieji pipirai
  • Šlakelis aliejaus ir sviesto kepimui

Keptų kepenėlių gaminimas

  1. Nuplaukite kepenėles ir nusausinkite. Supjaustykite maždaug 1 cm storio griežinėliais.
  2. Įkaitinkite keptuvę su šlakeliu aliejaus .
  3. Kepenėles dėkite į keptuvę ir kepkite  vieną minutę. Apverčiama, įdedamas sviestas. Užbarsotma druskos ir juodųjų pipirų. Tai užtikrins, kad kepenėlės išliks minkštos ir nesukietės.
  4. Kepenėlės puikiai tiks su balta duona ir sviestu.

Elnio kepenėlės su svogūnais

Šiek tiek ilgiau kepamos elnio kepenėlės su svogūnais ir prieskoniais pasižymi dar intensyvesniu skoniu. Prieš kepimą kepenėles rekomenduojama pamirkyti piene – tai padeda sušvelninti žvėrienos skonį ir dar labiau suminkština kepenėles.

Elnio kepenėlių su svogūnais receptas

  • 300 g elnio kepenėlių
  • 1 stiklinė pieno
  • 1 didelis svogūnas, supjaustytas pusžiedžiais
  • Druska, šviežiai malti juodieji pipirai
  • Šakelė šviežio čiobrelio, raudonėlio ir kapotų petražolių
  • Šlakelis aliejaus ir sviesto kepimui

Elnio kepenėlių su svogūnais gaminimas

  1. Supjaustykite kepenėles ir pamerkite jas į pieną 30 minučių (arba iki 1 valandos), kad sumažėtų kraujo kepenėlėse.
  2. Nusausinkite kepenėles, supjaustome 1-2 centimetrų storiu. Įkaitinkite keptuvę su aliejumi , dedame  kepenėles į keptuvę  ir kepkite apie 4-5 minutes. Kepenėlės turėtų apskrusti, jas atidedame.
  3. Keptuvėje įpilam kiek aliejaus, kepiname svogūnų žiedus kol jie karamelizuojasi. Dedame maišydami šaukštą miltų, išmaišius sudedame kepenėles. Supilam stiklinę sultinio. Užberkite druskos ir pipirų pagal skonį, pridėkite šiek tiek čiobrelio, raudonėlio ir petražolių. Uždedam dangčiu ir troškinam 5 - 6 minutes. 
  4. Idealu su bulvių koše.

keptos elnienos kepenys

Elnio kepenėlių paštetas su morkomis 

Šis švelnaus skonio paštetas su morkomis turi subtilų žvėrienos prieskonį, kurį sustiprina prieskoniai ir daržovės. 

Elnio kepenėlių pašteto receptas

  • 300 g elnio kepenėlių
  • 1 vidutinio dydžio morka, sutarkuota
  • 1 nedidelis svogūnas, smulkiai supjaustytas
  • 1 skiltelė česnako, susmulkinta
  • 100 g sviesto 
  • 1 šaukštelis brendžio 
  • Šviežiai malti juodieji pipirai, druska
  • Šiek tiek šviežio čiobrelio ar kapotų petražolių

Elnio kepenėlių pašteto gaminimas

  1. Į keptuvę įdėkite sviesto ir suberkite svogūnus, česnaką bei tarkuotą morką. Kepkite ant nedidelės ugnies, kol daržovės suminkštės.
  2. Tada į keptuvę dėkite kepenėles ir kepkite apie 2–3 minutes, kol jos bus šiek tiek iškeptos, tačiau viduje išliks rausvos.
  3. Jei naudojate, įpilkite brendžio ir leiskite jam truputį išgaruoti.
  4. Įberkite druskos, pipirų ir čiobrelių, tada kepenėles kartu su daržovėmis perkelkite į maisto smulkintuvą. Viską sutrinkite iki vientisos, kiek ruplėtos masės.
  5. Perkelkite paštetą į indelį, o ant viršaus užpilkite lydyto sviesto sluoksnį, kad paštetas būtų sultingas ir išlaikytų savo skonį.
  6. Patiekite su skrudinta duona, marinuotomis daržovėmis ar mėgstamu uogų padažu.

Elnienos nugarinė

Patys skaniausi kepsniai iš nugarinės ir išpjovos. Pati švelniausia yra vidinė išpjova. Labai dažnai išpjova vadina nugarinę. Elnienos nugarinės gabalai gali būti skirstomi į keturias pagrindines kategorijas. Dažniausiai naudojami šie keturi pjausniai:

Elnienos tenderloin yra minkščiausia mėsos dalis, esanti elnio  vidinėje dalyje prie stuburo. Šis pjausnys vertinamas dėl savo švelnumo ir dėl liesumo. Skonis yra lengvesnis nei kitų nugarinės dalių. Šią mėsą geriausia kepti greitai, ant aukštos temperatūros, kad išlaikytų sultingumą. Iš vidinės išpjovos gausis idealus karpačo, kepti medaljonai su grietinėlės padažu tiks net išrankiausiam gurmanui. 

elnienos karpačio
Elnienos karpačio skaniausias iš vidinės išpjovos. itin plonai supjaustyti galima keletą valandų pašaldžius šaldiklyje. Peršaldžius mėsa drošis, pernelyg plonai. Geriausiai elniena jaučiasi kai gabaliukai 3 milimetrų. Šalia jauno elnio kiaušinukai, jie verdami arba kepami, skonis egzotiškas. 

Elnienos Ribeye (Šonkaulinė nugarinė) ši nugarinės dalis supa šonkaulius ir yra kiek riebesnė už kitus elnienos pjausnius, dėl to išlieka sultinga, nors ir ne tokia marmurinė kaip jautienos ribeye. Tai intensyvaus skonio mėsa su šiek tiek stipresniu aromatu ir minkštumu. Ribeye pjausnys geriausiai tinka kepti ant grotelių arba keptuvėje, nes aukšta temperatūra išryškina jo skonį, o riebesnės dalys padeda mėsai išlikti sultingai.

elnienos nugarines kepsnys
Elnienos Ribeye itin skanus. Apkepinti kartais tenka daugiau, nes sunkiau iškepa prie kaulo. Nors ta mėsa prie kaulo pati skaniausia. 

 Elnienos sirloin pjausnys yra arčiau užpakalinės nugarinės dalies, netoli klubo, todėl pasižymi tvirtesne tekstūra ir intensyviu, šiek tiek žemišku skoniu. Nors elnienos mėsa yra liesa, sirloin vis tiek suteikia pakankamai minkštumo ir skonio, ypač jei mėsa kepama ant grotelių ar keptuvėje vidutiniškai arba retai (medium-rare).

Elnienos T-Bone gana retai sutinkama. Šis pjausnys yra iš nugarinės centro, kur iš vienos pusės yra tenderloin (išpjova), o iš kitos – sirloin (užpakalinė nugarinė). Elnienos T-Bone ir  yra skonių derinys: viena pusė švelnesnė, o kita intensyvesnė ir tvirtesnė. Kaulas, einantis per šį pjausnį, suteikia papildomo aromato ir skonio. Tai puikus pasirinkimas kepimui ant grotelių arba keptuvėje, dažniausiai naudojamas retai arba vidutiniškai keptiems kepsniams.

Elnienos nugarinės gabalai yra liesi, todėl svarbu juos kepti greitai, išvengiant perkepimo, kad išsaugotų savo natūralų skonį ir minkštumą.

Norint paruošti sultingą ir minkštą elnienos nugarinės kepsnį, svarbu atkreipti dėmesį į kepimo laiką ir temperatūrą. Elnienos mėsa yra liesa, todėl per ilgas kepimas gali ją išdžiovinti.

Elnienos kepimo laipsniai ir laikai

  1. Rare (Silpnai keptas): 52°C vidinė temperatūra, kepama apie 1–1,5 minutės iš kiekvienos pusės ant labai įkaitintos keptuvės.
  2. Medium Rare (Vidutiniškai silpnai keptas): 57°C vidinė temperatūra, kepama apie 2 minutes iš kiekvienos pusės.                                                                                                                    elnienos steikas
    Silpnai apkepinta mėsa būna pati minkščiausia. Raudonumas visai ne kraujas, tai mėsos sultys. Kraujas krešėja.                                                                                                           
  3. Medium (Vidutiniškai keptas): 63°C vidinė temperatūra, kepama apie 2,5–3 minutes iš kiekvienos pusės.
  4. Medium Well (Vidutiniškai stipriai keptas): 68°C vidinė temperatūra, kepama apie 4 minutes iš kiekvienos pusės.
  5. Well Done (Stipriai keptas): 74°C vidinė temperatūra, kepama apie 5 minutes iš kiekvienos pusės.

Elnienos kepsnys  su  grietinėle

Ingredientai:

  • 2 elnienos nugarinės kepsniai
  • 1 šaukštas alyvuogių aliejaus
  • 1 česnako skiltelė, lengvai sutraiškyta
  • 1 šakelė čiobrelio
  • 1 didelis svogūnas, supjaustytas žiedais
  • 1–2 morkos, supjaustytos griežinėliais
  • 200 ml grietinėlės
  • Sauja smulkintų petražolių
  • Druska ir juodieji pipirai pagal skonį

Gaminimas:

  1. Aliejaus paruošimas: Keptuvėje įkaitinkite alyvuogių aliejų su lengvai sutraiškyta česnako skiltimi ir čiobrelio šakele, kad jie suteiktų aliejui skonio.

  2. Mėsos apkepimas: Į keptuvę sudėkite elnienos kepsnius ir apkepkite iš kiekvienos pusės po 1,5 minutės ant aukštos temperatūros, kol išorė bus gražiai apskrudusi. Tada kepsnius atidėkite į lėkštę ir uždenkite folija, kad jie trumpai pailsėtų.

  3. Svogūnų ir morkų apkepimas: Į tą pačią keptuvę įdėkite svogūnų žiedus ir kepkite juos, kol taps auksiniai ir lengvai apskrudę. Pridėkite morkas ir kepkite dar apie 5 minutes, kol jos truputį suminkštės, bet vis dar išlaikys traškumą.

  4. Mėsos sugrąžinimas ir troškinimas: Sugrąžinkite kepsnius į keptuvę prie daržovių, uždenkite keptuvę dangčiu ir patroškinkite ant mažos ugnies apie 10 minučių. Šis laikas tinka retai arba vidutiniškai keptam kepsniui. Jei norite labiau iškepusios mėsos, laiką galite pratęsti 5 minutėmis.

  5. Padažo užbaigimas: Baigiant troškinti, pagardinkite druska, pipirais ir pridėkite smulkintas petražoles. Supilkite grietinėlę ir pakaitinkite tik iki užvirimo, tada nukelkite nuo ugnies.

elnienos kepsnys su grietinėle
Kiek patroškintas elnienos kepsnys tinka gaminti iš brandinto kumpio. 

Elnienos kumpio patiekalai

Elnienos kumpis kiek standesnis nei nugarinė. Kiek minkštesnė yra brandintų augintų elnių mėsa. Tačiau yra receptų kurie suminkština mėsą. Kaip visada mėsa bus minkščiausia kai ji trumpai termiškai apdorojama arba apdirbama labai ilgai. Tačiau yra patiekalų kurie padeda padaryti elnienos kumpį minkštu. 

Keptas elnienos kepsnys rostbifo principu

Elnienos kepsnys, paruoštas  rostbifo principu lieka sultingas, kas užtikrina mėsos minkštumą.  Derinyje su daržovėmis ir specialiu padažu elnienos kepsnys tampa šventiniu patiekalu. 

Elnienos kepsnio receptas

  • 1–1,5 kg elnienos kumpio ar nugarinės
  • Druska ir šviežiai malti juodieji pipirai
  • Virtuvinis siūlas (mėsai susukti)
  • 2–3 skiltelės česnako, lengvai sutrintos
  • 1 šakelė šviežio čiobrelio
  • 2–3 šaukštai alyvuogių aliejaus

Elnienos kepsnio garnyras

  • Mažos bulvytės (apie 500 g)
  • Kalafioro žiedai (apie 300 g)

Gaminimas:

  1. Mėsos paruošimas: Pradėkite nuo mėsos gabalo paruošimo. Ištrinkite elnieną druska ir pipirais iš visų pusių, tada apsukite ją virtuviniu siūlu, kad mėsa išliktų vientisa ir geriau laikytų formą kepant. Galima įdėti keletą česnako gabaliukų į mėsą per padarytas skylutes.

  2. Apkepimas keptuvėje: Įkaitinkite didelę keptuvę ir supilkite kepimo aliejų. Įdėkite česnako skilteles ir čiobrelį, kad jie suteiktų aliejui aromato. Dėkite mėsos gabalą ir apkepkite iš visų pusių, kol mėsa įgaus gražią, auksinę plutelę. Apkepant užsidaro mėsos poros, todėl ji išliks sultinga.

  3. Kepimas orkaitėje: Įkaitinkite orkaitę iki 200 °C. Įdėkite elnieną į kepimo formą, aplink ją sudėkite mažas bulvytes ir kalafioro žiedus. Kepkite:

    • 45 minutes, jei norite vidutiniškai žalią (medium-rare) kepsnį,
    • 60 minučių, jei pageidaujate gerai iškepusios mėsos.

    Kepimo metu kartais galite aplieti mėsą išsiskyrusiomis sultimis, kad ji išliktų sultinga. Sultingesnė bus įvyniuojus į 1 sluoksnį folijos. 

    Patiekimas: Iš orkaitės išimkite mėsą ir leiskite jai pailsėti apie 10–15 minučių, kad sultys tolygiai pasiskirstytų po visą gabalą. Tada supjaustykite griežinėliais ir patiekite kartu su bulvytėmis, kalafioru bei paruoštu aromatingu padažu.

Šis elnienos kepsnys taps puikiu pagrindiniu patiekalu šventiniam stalui, pasižyminčiu natūraliu, švelniu skoniu ir išskirtiniu aromatu.

elnienos kepsnys
Tinkamai iškeptas elnienos kumpis viduje išlieka sultingas su raudonomis sultimis. Skonius paryškins aštrus daržovių padažas.

Elnienos kepsnio padažas



Šviežią elnieną geriau kuo mažiau skaninti priekoniais. Tada galima pajusti tikrą elnienos skonį. Pagardinti elnienos kepsnius galima pagaminti padažą. Padažas gali būti ruošiamas specialiai, galima panaudoti sultinio likučius. Aišku specialiai ruošiamas padažas bus ryškesnis, aromatingesnis. Žemiau elnienos kepsnio padažo receptas. 

  • 1 didelis svogūnas, smulkiai supjaustytas
  • 1 vidutinio dydžio morka, tarkuota
  • 2–3 skiltelės česnako, neluptos
  • ½ stiklinės raudonojo vyno
  • 1 stiklinė sultinio (geriausiai – jautienos ar kaulų sultinio)
  • Sultys nuo mėsos iš orkaitės

    Elnienos padažo paruošimas 

    Kol mėsa kepa, pasiruoškite padažą.
    Įkaitinkite keptuvę, kurioje apkepėte mėsą, ir įdėkite svogūnus bei tarkuotą morką. Kepkite, kol daržovės taps minkštos ir karamelizuotos.
    Pridėkite neluptas česnako skilteles ir kepkite dar minutę, kad jos įsigertų aromatų.
    Supilkite raudonąjį vyną ir pavirkite, kol dalis vyno nugaruos.
    Supilkite sultinį ir įdėkite sultis nuo mėsos, išsiskyrusias orkaitėje. Leiskite padažui šiek tiek sutirštėti.
    Išspauskite česnako skilteles į padažą, kad sustiprintumėte skonį, ir visą masę sutrinkite trintuvu iki vientisos konsistencijos.

  Ne toks ryškus, tačiau tikrai tvarus padažas panaudojant sultinyje virusias daržoves. Ilgai virus daržovės praranda daug skonio, tačiau tuo pačiu perima sultinio prieskonius bei skonius. Labai gaila išmesti šias daržoves į šiukšliadėžę. Išrenkam morkas, svogūnus, išspaudžiam virtus česnakus. 

Elnienos troškinys

Elnienos troškinys Šiam troškiniui puikiai tinka įvairios elnio mėsos dalys, ypač nuo kaulų atpjautos nuopjovos, kumpio gabalai ar kita tvirtesnė mėsa, kurią ilgiau troškinant ji suminkštėja ir tampa itin skani. Mėsa su kaulų likučiais suteikia papildomą skonį, todėl galite naudoti mėsą, nupjaustytą nuo kaulų ar net nedidelius kaulų gabalėlius, kurie praturtins troškinio skonį.

Elnienos troškinio ingredientai

  • 1,5 kg elnio mėsos nuopjovų
  • 2–3 šaukštai aliejaus kepimui
  • 500 g pjaustytų morkų
  • 300 g svogūnų, supjaustytų žiedais
  • 1 šaukštelis džiovinto čiobrelio
  • 1 šaukštelis trintų kalendros sėklų
  • 1 šaukštas džiovintos gelsvės
  • 1/2 šaukštelio maltų čili pipirų (pagal skonį)
  • 1 šaukštas raudonosios paprikos miltelių
  • 200 g kapotų pomidorų
  • 200 ml (1 stiklinė) raudonojo vyno
  • 1,5 litro sultinio (mėsos arba daržovių)
  • 500 g bulvių, supjaustytų kubeliais
  • Druskos pagal skonį
  • 1 šaukštelis maltų juodųjų pipirų
  • Kapotų petražolių, raudonėlio
  • 3 česnako skiltelės, supjaustytos
  • 100 g džiovintų grybų

Elnienos troškinio gaminimas

  1. Paruošimas: Supjaustykite elnio mėsą į nedidelius gabaliukus (jei to dar nereikia daryti). Įkaitinkite aliejų didelėje keptuvėje arba gilioje troškinimo keptuvėje.

  2. Mėsos apkepimas: Į įkaitintą aliejų sudėkite elnio mėsą ir apkepkite ją, kol mėsos paviršius įgaus aukso rudumo spalvą. Tai padės sulaikyti sultis viduje ir suteiks skonio.

  3. Daržovių apkepimas: Į tą pačią keptuvę, kurioje kepė mėsa, sudėkite pjaustytas morkas ir svogūnus. Apkepkite daržoves, kol svogūnai suminkštės ir taps skaidrūs.

  4. Prieskonių pridėjimas: Sudėkite čiobrelį, trintas kalendros sėklas, gelsvę, čili pipirą ir paprikos miltelius, džiovinti grybai. Maišydami kepkite dar 1–2 minutes, kad prieskoniai atskleistų savo aromatą.

  5. Pomidorai ir vynas: Į daržoves įdėkite kapotus pomidorus ir supilkite raudonąjį vyną. Troškinkite mišinį 10 minučių, kol vynas šiek tiek nugaruos.

  6. Sultinio ir bulvių pridėjimas: Supilkite sultinį taip, kad apsemtų visą turinį, ir sudėkite bulvių kubelius. Užvirinkite troškinį, tada sumažinkite ugnį ir leiskite virti, kol bulvės suminkštės (apie 20 minučių).

  7. Galutinis prieskoniavimas: Pagal skonį įberkite druskos ir juodųjų pipirų. Sudėkite kapotas petražoles, raudonėlį ir česnaką. Gerai išmaišykite.

  8. Poilsis: Išjungę ugnį, leiskite troškiniui pastovėti uždengtame puode apie 10 minučių, kad visi skoniai susilietų.

elnienos troškinys

 Elnienos sultinys

Elnienos sultinys gali būti gaminamas keliais būdais. Jis yra puikus pagrindas įvairiems patiekalams – sriuboms, troškiniams ar  kaip pagrindinis patiekalas.
   Kolageninis sultinys gaminamas iš kojų kaulų su čiulpais, kuriuose gausu kolageno. Ilgai verdant, sultinys tampa tirštas, sodrus, sustingęs želatininis. Tai puikus pasirinkimas šaltienai – po aušinimo jis įgauna drebučių tekstūrą. Kolageninis sultinys taip pat puikiai tinka kaip bazė troškiniams. 
 Mėsinis sultinys  pagamintas iš kaulų su likusia mėsa, šis sultinys yra kvapnesnis ir liesesnis, nei kolageninis. Jis puikiai tinka kaip pagrindas sriuboms, virti koldūnams, troškiniams arba kaip sultinys su pyragėliais.

Elnienos sultinio gamybos eiga (vienodai taikoma abiem sultinio tipams):

  1. Kaulai dedami į šaltą vandenį – tai padeda geriau ištraukti medžiagas. Į tą patį puodą įdedamos morkos ir svogūnai (jie priduoda natūralaus saldumo). Kelios stambiai pjaustytos bulvės.

  2. Kai vanduo užverda, nuimamos putos, kad sultinys būtų skaidrus.

  3. Sudedami ilgai skonį atiduodantys prieskoniai – juodųjų pipirų žirneliai, čiobreliai, lauro lapai, kalendros sėklos, ir čili pipiras. Norint suteikti papildomų skonių, įdedama šakninių daržovių: saliero šaknies, gelsvės, petražolių, krapų ar pankolio stiebų bei neluptos česnako galvos, įdedami džiovinti grybai, labai paskanina sultinį.

  4. Sultinys verdamas ant mažos ugnies bent 2 valandas, o idealu virti nuo 5 iki 12 valandų. Verdant ilgai ir lėtai, sultinys tampa sodresnis ir aromatingesnis. Jei reikia papildyti vandens, naudokite tik karštą vandenį.

  5. Likus 10 minučių iki virimo pabaigos, įdedamos žalios prieskoninės žolelės, tokios kaip petražolės, kalendros lapai, raudonėlis, krapai arba gelsvė, taip pat trinti juodieji pipirai ir druska.

  6. Išjungus ugnį, sultinį palikite dar 10 minučių, kad skoniai susijungtų.

elnienos sultinys

Sultinys gali būti naudojamas iš karto arba laikomas šaldytuve ar šaldiklyje. Šaldyti galima plastikiniuose buteliuose.

Elnienos sriuba

Mėsos nuopjovos puikiai tiks gaminti sriuboms. Ideali bazė sriuboms tai elnio mėsos sultiniai. Turint jau paruoštą sultinį sriubą bus galima paruošti per labai trumpą laiką.Kiek sudėtingiau bus su kietesne mėsa, sausgyslėta ir kremzline. Nors iš tokios mėsos bus pačios skaniausios sriubos, nes ji turi daugiausiai skonio. Tik jas reikės ilgai virti.  Laikantis kelių principų visos elnienos sriubos bus nuostabiai skanios. 
   Mėsa išlaikys daugiausiai skonio ir sultingumo uždarius mėsos paviršių. Tai daroma keliais būdais, mėsa dedama į karštą sultinį. Taip pat itin geras variantas apkepinti mėsą ant karšto aliejaus. Mėsos ruošimas prieskoniuose ir vėlesnis sultinio įpylimas suteikia mėsai daugiau skonių.

Elnienos guliašo sriuba

Elnienos guliašas vengriškai gaminamas kaip sriuba. Sriubai tinka kremzlėti elnienos gabalėliai, gabalėliai su sausgyslėmis, kurie, ilgai verdant, tampa minkšti ir išlaiko skonį. 

Elnienos guliašo receptas

  • 1 kg elnienos mėsos likučių su kremzlėmis ir sausgyslėmis
  • 3–4 šaukštai aliejaus
  • 3–4 skiltelės česnako, smulkiai pjaustytos
  • 1 šaukštelis džiovinto čiobrelio
  • 2 dideli svogūnai, supjaustyti žiedais
  • 3–4 stambios morkos, pjaustytos dideliais gabalais
  • 1–2 saldžiosios paprikos, pjaustytos
  • 1–2 šaukštai maltų saldžiųjų paprikų
  • Apie 2–3 litrai elnienos sultinio
  • 1 šaukštelis gelsvės
  • Papildomas čiobrelis pagal skonį
  • Csipetkės (nedideli tešlos rutuliukai) arba 3–4 bulvės, supjaustytos dideliais gabalais
  • Žali prieskoniai: kapota kalendra, krapai, petražolės, raudonėlis
  • 1 šaukštelis maltų juodųjų pipirų
  • Druska pagal skonį

Elnienos guliašo gaminimas

  1. Įkaitinkite aliejų didelėje keptuvėje ir sudėkite elnienos mėsą. Apkepkite ant didelės ugnies, kol gabalėliai apskrus. Pridėkite česnaką ir čiobrelį.

  2.  Kitame puode ar keptuvėje įkaitinkite aliejų ir apkepkite svogūnus bei stambiai pjaustytas morkas, kol svogūnai taps skaidrūs, o morkos kiek apskrus.

  3. Sudėkite apkepintus svogūnus ir morkas į puodą su mėsa. Pridėkite saldžias paprikas ir maltas saldžiąsias paprikas. 

  4. Įpilkite tiek sultinio, kad jis apsemtų visą mišinį, tada pridėkite ilgai virti tinkamus prieskonius, tokius kaip gelsvė ir papildomas čiobrelis. Tada įpilkite dar sultinio – maždaug 3 kartus daugiau nei yra mėsos.

  5. Uždenkite ir troškinkite sriubą ant mažos ugnies, kol mėsa taps minkšta (tai gali užtrukti 2- 4 valandas, priklausomai nuo mėsos). Tradicinis vengriškas guliašas gali būti verdamas 8 - 12 valandų.

  6.  Kai mėsa suminkštės, sudėkite csipetkes (nedidelius tešlos rutuliukus) arba stambiai pjaustytas bulves. Troškinkite dar, kol čipetkės arba bulvės suminkštės.

  7. Likus 10 minučių iki virimo pabaigos, sudėkite žalius prieskonius – kalendrą, krapus, petražoles ir raudonėlį. Pagal skonį įberkite maltų juodųjų pipirų ir druskos. Išjunkite ugnį ir palikite troškinį pastovėti uždengtą apie 10 minučių, kad skoniai susimaišytų.

elnienos sriuba

Elnienos šaltiena

Sultinys iš kojų kaulų ar galvos turi daug želatinos ir stingsta be jokio papildomų želatinos įdėjimo. Elnių šaltiena – tai ypatingas užkandis, puikus būdas panaudoti visas elnienos dalis. Šaltiena puikiai dera tiek šventiniam stalui, tiek greitiems pietums. Kadangi ilgas virimas kaulams atima dalį skonio, galima pridėti aromatingų prieskonių bei virtų daržovių.

  • Elnio kojų kaulų ir/ar galvos sultiniai,
  • Virta elnienos mėsa, galima nuo virtų kaulų
  • Kaulų čiulpai 
  • 2-3 morkos
  • 1/2 saliero šaknies
  • Druska pagal skonį, malti juodieji pipirai

Šaltiena iš elnienos

  1. Kaulų virimas sultiniui: Į didelį puodą sudėkite elnio kaulus (kojos ir galvos kaulai), įpilkite vandens tiek, kad visi kaulai būtų apsemti, ir virkite ant lėtos ugnies bent 3-4 valandas, kol išsiskirs visas kaulų skonis. Virimo metu nuolat nuimkite susidarančias putas, kad sultinys būtų skaidrus. Procesas kaip aukščiau esančiame sultinio paruošimo recepte.

  2. Daržovių paruošimas: Kol sultinys verda, nulupkite morkas ir saliero šaknį. Šaknys įdedamos į sultinį prieš ruošimo pabaigą, kad suminkštėtų, bet neatiduotų skonio į sultinį. Supjaustom ir sudedam į indelius kur bus dedama mėsa.Galima padaryti gražios formos.

  3. Mėsos paruošimas: Jei norite, galite papildomai išvirti elnio mėsos gabalėlius atskirai, kad jie būtų minkšti ir sultingi. Galite naudoti ir nuo kaulų nuskustą mėsą, tačiau dėl ilgo virimo ji bus lėkštesnio skonio.

  4. Šaltienos formavimas: Išvirkite sultinį ir išgriebkite kaulus, mėsą bei daržoves. Mėsą supjaustykite gabalėliais. Į indą dėkite sluoksniuojant mėsą, keptas daržoves ir čiulpus (jei naudojate).

  5. Šaltienos sustingdymas: Užpilkite mėsos ir daržovių sluoksnius sultiniu, kad viskas būtų apsemta. Palikite šaltieną sustingti šaldytuve bent 8 valandoms arba per naktį.

  6. Pateikimas: Sustingusią šaltieną galima tiekti su šviežiais žalumynais, garstyčiomis ar krienais pagal skonį.

šaltiena iš elnienos
Elnienos šaltiena labai puikiai tiks su krienais

Raugintų kopūstų sriuba su elniena

Tikra kitos dienos sriuba yra su raugintais kopūstais. Švelni natūrali rūgštelė išjudina po vakardienos sustojusį skrandį. Po lėkštės kopūstų sriubos gyvenimas pasirodo vėl naujomis spalvomis. Raugintų kopūstų gaminime geriau įtraukti sultinio gaminimą. Nes mėsa turėtų būti minkšta ir ją virsim ilgai. Kopūstai būtinai dedami pačioje pabaigoje nes rūgštis kietina bulves ir mėsą.

Raugintų kopūstų sriubos ingradientai

Sultinys

  • 2 kg elnienos kaulų
  • 5 litrai vandens
  • 600 g morkų
  • 400 g svogūnų
  • 2–3 lauro lapai
  • Krapų stiebai
  • 1 saliero šaknis arba keli stiebai
  • 6–8 pipirų žirneliai
  • 1 čili paprikos ankštis

Pagrindiniai sriubos ingradientai

  • 1 kg elnienos (kumpis, nuopjovos, šonkauliai)
  • 300 g bulvių
  • 1 kg raugintų kopūstų
  • 1 šaukštelis maltos kalendros
  • 1 šaukštelis kario
  • 1 šaukštas saldžiosios paprikos miltelių

Paruošimas:

1. Sultinio virimas:

  1. Į šaltą vandenį sudėkite elnienos kaulus, morkas ir svogūnus. Užvirkite ir virkite apie 1 valandą.
  2. Po valandos sudėkite elnienos kumpį, nuopjovas ir šonkaulius. Virkite dar 1 valandą.
  3. Ištraukite mėsą, atskirkite ją nuo kaulų ir smulkiai supjaustykite.

2. Pagrindo ruošimas:

  1.  Išvirtas daržoves (morkas, svogūnus, salierą) perkelkite į atskirą puodą. Įpilkite šiek tiek sultinio, suberkite kario miltelius, saldžiąją papriką ir kalendrą.
  2. Daržoves sutrinkite trintuvu iki vientisos masės.

3. Sriubos gaminimas:

  1. Supilkite visą sultinį į daržovių masę ir užvirkite.
  2. Suberkite smulkiai pjaustytas bulves ir virkite, kol jos suminkštės. Sudedame nukaulintą mėsą
  3. Sudėkite raugintus kopūstus ir virkite dar apie 30 minučių.

4. Baigiamieji akcentai:

Sriubą patiekite karštą, su šviežiai maltais pipirais arba šlakeliu grietinės. Galite pagardinti šviežiais petražolių lapais.

raugintų kopūstų sriuba su elniena

 Elnienos faršo patiekalai

Elnienos faršas – puiki galimybė panaudoti visus mėsos likučius, įskaitant sausgyslėtą mėsą ar gabalus su riebalų sluoksniais, nuopjovas nuo kaulų. Sumalta liesa elniena tampa minkšta ir  tinkama trumpam termiškam apdorojimui. Kotletai – vienas geriausių pasirinkimų, kur galima pagaminti įvairaus prakepimo patiekalus. Taip iš pakankamai prastos mėsos galime gauti patiekalą kaip iš nugarinės. Be riebalų gana sunku padaryti kotletus minkštus, tačiau suminkštinti galima pridedant daržoves. Sultingumo ir minkštumo geriausiai pridės morkos ir svogūnai.  Druska, pipirai, petražolės lapeliai ir kiek česnako suteikia šiam patiekalui išraiškingumo, tačiau neužgožia elnienos skonio.

 

Elnienos kotletų ingredientai

  • 1 kg elnienos faršo (tinka likučiai su sausgyslėmis ir riebalais)
  • 2 morkos (apie 200 g)
  • 1 didelis svogūnas (apie 100 g)
  • 2–3 skiltelės česnako
  • 2 kiaušiniai
  • 1 šaukštelis druskos (arba pagal skonį)
  • 0,5 šaukštelio maltų juodųjų pipirų
  • Saujelė smulkiai pjaustytų petražolių lapelių

Elnienos kotletų gaminimas

Paruoškite elnienos faršą, jei reikia, sumalę likusius mėsos gabalus, įskaitant riebalus ir sausgysles. Svogūnus itin smulkiai sukapokite, morkas sutarkuokite smulkia tarka, o česnakus išspauskite per spaustuką. Į faršą suberkite paruoštas daržoves, įdėkite druskos ir pipirų pagal skonį bei smulkiai sukapotų petražolių lapelių. Viską kruopščiai išmaišykite, kad visi ingredientai tolygiai pasiskirstytų.

Į mišinį įmuškite kiaušinius, kurie sutvirtins mėsą. Rankomis formuokite nedidelius kotletus, atsižvelgdami į norimą dydį. Kepkite įkaitintoje keptuvėje su šiek tiek aliejaus  ant didelės ugnies, kol abi pusės taps gražiai auksinės spalvos. Apkepimas uždarys viduje sultis. Žalios mėsos mėgėjai jau gali paragauti. Klasikiniu būdu gaminami kotletai dedami į puodą sluoksniais, užpilami karštu sultiniu. Troškinama apie 15- 30 minučių. Galima kartu su sultiniu įdėti kiek pomidorų pastos, ar kapotų pomidorų ir porą šaukštų saldžios paprikos miltelių.  Kotletai bus sultingi, minkšti ir aromatingi.

elnienos kotletai

Elnienos faršo kotletai puikiai tinka patiekti su bulvių koše.

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Elnienos patiekalai

Patiekalai iš elnienos, receptai iš elnienos, pilnas elnio panaudojimas

Moliūgų pyragas su varške

Moliūgo ir varškės pyragas, kaip pagaminti skanų moliūgo ir varškės pyragą

Moliūgų pyragas su kondensuotu pienu

Moliūgo pyragas su saldintu tirštintu pienu, moliūgo ir kondensuoto pieno pyragas

Moliūgų pyragas su obuoliais

Kaip pasigaminti skanų ir purų obuolių ir moliūgo pyragą, lengvas receptas

Klasikinis moliūgų pyragas

Paprastas, minkštas moliūgo pyragas, lengvai ir greitai paruošiamas moliūginis pyragas

Moliūgų pyragas

Lengvi ir paprasti moliūgo pyragų receptai, kaip pagaminti skanų moliūginį pyragą

Sveiki desertai

Sveikų desertų receptai, sveiki desertai su vaisiais ir uogomis, sveiki desertai su daržovėmis, sveiki desertai su juoduoju šokoladu, naminiai ledai, sveiki desertai su riešutais, sveiki desertai su uogomis, sveikuoliški desertai, sveiki desertai su vaisiais.

Sveiki saldumynai

Sveikų saldumynų receptai, nekenksmingi organizmui saldumynai, saldumynai be cukraus ir glitimo, sveiki saldumynai su vaisiais ir uogomis, sveiki saldumynai su daržovėmis, sveiki saldumynai su stevija, naminiai ledai, sveikuoliški sausainiai, sveiki saldumynai su uogomis, sveiki saldumynai riešutais, sveiki saldumynai vaikams.

Braškių receptai

Braškių patiekalai, braškių desertai, sveiki braškių desertai, sveiki braškių receptai.

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Obuolių traškytuvas Obuolių sulčių presas Sraigtinis, Rankinis Presas Obuoliams Spausti, Pirkite Internetu
Mėsos rūkykla Molėtuose Rūkyta mėsa Molėtuose Mėsos Rūkyklos Molėtuose, Prekyba Rūkyta Mėsa Molėtuose
Žuvies rūkykla Molėtų turguje Rūkyta žuvis Molėtuose šviežiai Rūkyta žuvis Molėtuose, Rūkyta Seliava, Stinta, Strimėlė
Šviežia mėsa Molėtuose Šviežia mėsa Molėtuose Aviena, Jautiena, Elniena Molėtuose, Prekyba šviežia Aviena, Brandinta Jautiena Ir Elniena Molėtuose
Šviežios daržovės Molėtuose Šviežios daržovės Molėtuose Prekyba šviežiomis Daržovėmis Molėtuose, Naminiai Pomidorai, šparagai, Svogūnai, Obuoliai Molėtuose

Receptai

Agrastų džemas

Agrastų džemo receptas, kaip paruošti džemą iš agrastų,

Agrastų uogienė

Skanios uogienės iš agrastų gaminimo receptas

Agurkai su garstyčiomis žiemai

Agurkų marinavimas su garstyčiomis, klasikinis agurkų garstyčiose receptas

Agurkinė sriuba

Sriuba iš raugintų agurkų, raugintų agurkų sriubos receptas, agurkinės sriubos gamyba, agurkinės sriubos ingredientai

Agurkų marinavimas žiemai

Agurkų marinavimo receptai, agurkų konservavimas, agurkai žiemai.

Agurkų salotos žiemai

Agurkų mišrainė žiemai, kaip pasigaminti agurkų salotas žiemai, agurkų žiemai receptas.

Amerikietiškas obuolių pyragas

Amerikietiškas obuolių pyragas, amerikietiško obuolių pyrago receptas, amerikietiško obuolių pyrago gaminimas. Kaip pagaminti amerikietišką obuolių pyragą

Avienos plovas

Avienos plovo kirgiziškai receptas, kaip pagaminti skanų, minkštų ir birių ryžių plovą

Aviečių ir slyvų uogienė

Tiršta ir skani aviečių uogienė su slyvomis, išbandytas receptas

Aštri jautienos sriuba

Jautienos aštrios sriubos receptas. Kaip pasigaminti jautienos aštrią sriubą.

Verslo skelbimai

Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą

Trinta moliūgų sriuba

Trintos moliūgo sriubos receptas, top 4 moliūgo sriubos, kaip teisingai paruošti trintą moliūgo sriubą

Geltonžiedės sedulos uogienė

Kizilo uogienė ir džemas, geltonžiedės sedulos uogienė

Gaivus obuolių pyragas

Gaivus obuolių pyragas, gaivaus obuolių pyrago receptas, gaivaus obuolių pyrago gaminimas. Kaip pagaminti gaivų obuolių pyragą