Čili sriuba
Atnaujinta: 2022-12-18

   Čili sriuba yra paprastai gaminamas, sotus ir skanus patiekalas. Čili sriubą patieks pakelės užeigos, tačiau nesigėdys savo čili sriubą į meniu įdėti net ir prestižiniai restoranai. Paprastų žmonių patiekalas šiai dienai tapo populiariu patiekalu draugų kompanijoms. 
   Visai nebūtinai skaniausią čili sriubą paragausite Meksikoje ar Teksaso valstijoje, kur ji jau pelniusi nacionalinio patiekalo statusą. Kiek paeksperimentavę tobulą čili sriubą pagaminsite patys. Gal atrasite savo tobulos čili sriubos paslaptį. Pagrindiniai čili sriubos ingradientai labai panašūs, skonio skirtumas gaunamas naudojant kitokias ingradientų proporcijas, gerą sultinį ir prieskonius.

 

Cili_sriuba

 

Tobula čili sriuba ir jos ingredientai 

Čili sriuba, klasikinė arba tradicinė, dažniausiai yra gaminama iš maltos jautienos, aitriųjų čili pipirų, česnakų, pomidorų, svogūnų ir pupelių. Norint subalansuoti skonį, galima įdėti saldesnio ingrediento, tinka kečupas arba rudasis cukrus, taip pat morkos. 

 • Mėsa -  klasikinės čili sriubos ingredientas, be kurio ši sriuba nėra įsivaizduojama. Pati mėsa turėtų būti sumalta. Populiariausia mėsa šioje sriuboje yra jautienos, bet galima naudoti ir kitas, tai yra kiaulienos arba kiaulienos ir jautienos mišinį. 
 • Sultinys - sultinys gali suteikti gero skonio, pavyzdžiui galima naudoti jautienos kaulus. Iš kokybiškos mėsos verdamas sultinys, gali pasižymėti gydomosiomis savybėmis ir būti naudingas sveikatai, todėl ne tik suteikia papildomo skonio, bet ir yra naudingas. Taip pat vietoj sultinio galima naudoti vandenį. 
 • Čili pipirai - norint aitraus skonio, reikia į sriubą dėti čili pipirus. Galima rinktis mažesnio arba didesnio aromato bei skonio ir aitrumo pipirus ir rekomenduojama išbandyti ne vieną pipirų rūšį. 
 • Pupelės - vienos populiariausių pupelių yra raudonosios pupelės, jos pagardina troškinį. Dažniausiai sriuboje yra  naudojamos aštrios konservuotos pupelės.
 • Pomidorai - labai svarbus troškinio ingredientas. Galima naudoti šviežius pomidorus, kuriuos reikia nuplikyti ir nulupti odeles, o jeigu jų nėra, konservuotus pomidorus iš skardinės su visu skysčiu. Taip pat norint suteikti stipresnio skonio naudojimas pomidorų padažas. 
 • Prieskoniai - darant aštresnę čili sriubą, reikėtų rinktis ir aštresnius prieskonius. Gali tikti džiovintas mairūnas ar raudonėlis, saldžiosios paprikos milteliai, druska, prieskoniai jautienai ir kiti.  
 • Kitos daržovės - tai česnakai, raudonosios paprikos, svogūnai, konservuoti kukurūzai arba kitos daržovės, kurias galima dėti pagal skonį, kaip pavyzdžiui morkas. 

Jautienos_cili_sriuba

 

Čili sriubos 

Pati populiariausia sriubos rūšis yra tradicinė čili sriuba - kuri yra ruošiama iš  pomidorų, pupelių, maltos jautienos, čili pipirų ir kitų turimų priedų, tačiau yra gaminamos ir žinomos dar trys šio troškinio rūšys:  

 • Baltasis čili troškinys (dar žinomas kaip „chili blanco“) - baltesnis ir skystesnis patiekalas, nėra toks tirštas kaip tradicinė čili sriuba. Gaminamas naudojant vištienos arba kalakutienos mėsą ir sultinį, žaliuosius čili pipirus ir baltąsias pupeles. Patiekimui naudojama grietinė arba baltas sūris. 
 • Žaliasis čili troškinys (dar žinomas kaip „chili verde“) - gaminamas naudojant kiaulienos gabaliukus, kurie turi būti lėtai virti vištienos sultinyje, česnake, žaliuose pomidoruose ir skrudintame žaliame čili, papildomai gali dėti ir įvairių čili pipirų. Šis troškinys yra vidutiniškai ar labai aštrus Naujosios Meksikos troškinys arba padažas. 
 • Vegetariškas čili troškinys (dar žinomas kaip „chili sin carne“) - pradėjo populerėjo augant vegetarizmui. Sriuba gaminama be mėsos, todėl daugiau dedama įvairių daržovių, daugiau nei tradicinėje sriuboje. Dažnai naudojami grybai, burokėliai, bulvės, tofu ar moliūgai. 

 

 

Čili sriubos receptai

 

Tradicinė čili sriuba  

Sunku įvertinti kokia ta tradicinė čili sriuba. Galima numanyti, kad neturtingi Meksikos valstiečiai dėjo tai ką turėjo. Faršą galima padaryti iš prastesnės mėsos. Tačiau manau sau galime leisti faršą pasidaryti iš geriausių jautienos gabalų. Aitrių paprikų taip pat labai daug, sunku įvertinti kuri gi bus tradicinė. Panaudokime savo užaugintą čili papriką, bus papildoma istorija valgantiems čili sriubą apie laistymus, ravėjimus ir kenkėjų naikinimus. 

 

Reikalingi produktai: 

500 gramų - jautienos faršo

2 skardinės - konservuotų raudonųjų pupelių

2 skardinių - konservuotų pomidorų be odelių savo sultyse

2 stiklinių - pomidorų pastos

2 - svogūnų

5 skiltelių - česnakų

1 - raudonosios paprikos

Šlakelio (kepimui) - alyvuogių aliejus

2 arbatinių šaukštelių - džiovinto raudonėlio

2 arbatinių šaukštelių - džiovinto baziliko

1-2 arbatinių šaukštelių (naudojau įvairių žolelių mišinį) - mėgiamų prieskonių maltai mėsai 

2 - čili pipirų (galima pakeisti 2 a. š. maltais čili prieskoniais)

2 arbatinių šaukštelių - saldžiosios paprikos miltelių

1 arbatinio šaukštelio - džiovinti raudonėlių 

Druska, pipirai

Poros saujų - tarkuoto fermentinio sūrio

Pagal poreikį česnakinės bandelės prie patiekalo 

 

Tradicinės čili sriubos gaminimas: 

 • Pirmiausia jautienos faršą reikia paruošti: padruskinti, papipirinti, apibarstyti mėgstamais maltos mėsos prieskoniais arba džiovintomis prieskoninėmis žolelėmis. Svogūnus supjaustyti, česnakus sutrinti arba smulkiai sukapoti. 
 • Tada truputį apkepti keptuvėje su alyvuogių aliejumi česnakus ir svogūnus. 
 • Vėliau sudėti faršą, smulkiai supjaustytą čili pipirą (arba suberti čili miltelius), susmulkintą papriką bei viską kartu kepti apie 15 minučių.
 • Paskui į puodą supilti pomidorų pastą, sudėti apkepintą faršą. Pomidorus patraiškyti šaukštu, šakute arba tiesiog truputį pasmulkinti bei sudėti į puodą ir dar patroškinti. 
 • Žiūrint kokio troškinio yra pageidaujama, ar tirštesnio ar ne, galima visą masę pertrinti trintuvu arba palikti taip, kaip yra. 
 • Galiausiai reikia sudėti nusausintas pupeles, įberti saldžiosios paprikos bei kitų prieskoninių žolelių ir dar truputį pavirti.

Geriausia patiekti su paskrudintomis ir česnaku įtrintomis batono riekelėmis arba pašildytomis česnakinėmis bandelėmis.

Cili_sriubos_receptas

 

Jautienos  čili sriubos receptas

 Tradiciškai čili sriubai naudojama jautiena. Norint gauti gerą čili sriubą reikia kokybiškos jautienos. Geriausia bus išauginta ūkininko, jauno galvijo. Sultiniui ideliausia kulninė. Kulninės sultinys įgauna mėsos ir kaulų čiulpų aromatą ir skonį. Nors dažnai nuimu kulninės mėsą ir ją panaudoju faršui. Kulninės mėsa nors ir kieta, tačiau sultinga bei turi daug skonio. Vasarą dažniausiai faršui perku kumpį, jis liesesnis. Atšalus orams mėgstu riebesnę sprandinę. Malti paprašau iš karto turguje.  

 

Reikalingi produktai:  

400 gramų - jautienos faršo (arba smulkiai supjaustyto kumpio)

400 gramų - konservuotų pomidorų (savo sultyse, be odelių)

400 gramų - konservuotų pupelių (aštrių)

100 gramų - pomidorų padažo (aštraus)

150 gramų - konservuotų kukurūzų (pusė skardinės)

1 vienetas - raudonosios paprikos

1 vienetas - svogūnų

1 vienetas - aitriosios paprikos

2 skiltelės - česnako

3 šaukštai - aliejaus

šiek tiek maltos raudonosios paprikos

šiek tiek aitriosios paprikos miltelių

šiek tiek prieskonių jautienai

šiek tiek druskos

Pagal poreikį česnakinės bandelės prie patiekalo 

PATIEKIANT: 100 gramų sūrio (tarkuoto)

 

Jautienos čili sriubos gaminimas:

 • Pirmiausia reikia sumalti arba sutrinti elektriniu trintuvu pomidorus, čili pipirą, papriką ir česnako skilteles, bet taip, kad liktų šiek tiek gabaliukų.
 • Keptuvėje įkaitinti aliejų ir jame reikia apkepinti jautienos faršą kartu su smulkiai supjaustytu svogūnu.
 • Vėliau į puodą supilti faršą, sumaltą daržovių masę, konservuotas pupeles ir pomidorų padažą. 
 • Jeigu matoma, kad sriuba yra per sausa, galima pomidorų padažo įdėti šiek tiek daugiau arba galima įpilti sultinio arba truputį vandens. 
 • Vėliau reikia viską gerai išmaišyti ir tada suberti prieskonius bei druską.
 • Troškinti apie 15 - 20 minučių ant silpnos ugnies, iki norimo tirštumo. Jeigu  yra norima, į troškinimo pabaigą sudėti konservuotus kukurūzus ir dar kokias 5 minutes patroškinti.

Karštą sriubą reikia supilstyti į dubenėlius bei galima patiekti su tarkuotu sūriu, petražolėmis ir česnakiniu batonu. 

Tradicine_cili_sriuba

 

Aštrios čili sriubos receptas

Čili sriubos aštrumas / aitrumas priklauso nuo naudojamų čili paprikų aštrumo ir panaudoto kiekio. Aitrumą paprikai suteikia kapsicinas. Pagal jo kiekį kiekviena paprikos veislė turi savo nustatytą Skovilio vienetą ( SHU). Yra paprikos kurios turi daugiau kaip milijoną SHU ir jas ruošiant reikia imtis visų atsargumo priemonių nes net ant odos patekusios sultys gali nudeginti. Lietuvoje tikriausiai populiariausia jalapeno čili paprika laikoma vidutinio aštrumo su 2500 - 8000 SHU. Taip pat Lietuvoje auginama Habanero čili paprikos turi 150 000 - 350 000 SHU. Todėl visuose receptuose nurodomas čili anksčių ar miltelių kiekis gali suklaidinti. Ką verta žinoti, kad aitriausios paprikoje yra sėklos. Jas išėmus turėsite mažaiu aitrų patiekalą. Man patinka įdėti daugiau besėklių anksčių taip gaunant sodresnį čili paprikų ir ne tokį aštrų skonį. 

 

Reikalingi produktai:  

500 gramų - maltos jautienos faršo 

400 ml - sultinio arba vandens (galima ir daugiau jeigu norima skystesnės sriubos) 

400 gramų - skardinės konservuotų raudonųjų pupelių

400 gramų - skardinės konservuotų, smulkintų pomidorų 

340 gramų - skardinės konservuotų kukurūzų 

1 - čili pipiro (galima naudoti ir daugiau) 

1 - paprikos 

4 - skiltelių česnakų 

3 - svogūnų

2 šaukštų - pomidorų pastos 

1 šaukštelio - malto čili (galima naudoti ir daugiau)

1 šaukšto - maltos paprikos 

1 šaukšto - rudojo cukraus

0,5 šaukštelio - džiovinto mairūno 

Kitos daržovės - pagal skonį, pavyzdžiui 2 morkos

Pagal skonį druskos, pipirų

Aliejaus kepimui

 

Aštrios čili sriubos gaminimas: 

 • Jeigu gaminimui yra pasirinktas sultinys, reikia jį paruošti, užvirti ir virti apie 2 valandas. 
 • Keptuvėje su aliejumi reikia apkepti susmulkintą svogūną, kad jis karamelizuotųsi apie 5 minutes, vėliau įdėti česnaką ir kepti apie 3 minutes.
 • Tada įdėti ir viską kartu apkepti su mėsa apie 5 minutes, vėliau įdėti ir sumaišyti maltą čili pipirą ir maltą papriką. 
 • Vėliau reikia apkepti kitas daržoves, susmulkintą papriką, susmulkintas morkas ir smulkintą čili pipirą, apie 3 minutes. 
 • Tada į puodą reikia suberti visas daržoves ir mėsą, taip pat suversti skardinę konservuotų, smulkintų pomidorų, supilti sultinį arba vandenį, įdėti pomidorų pastos, džiovinto mairūno, cukraus (jis subalansuoja pomidorų rūgštumą), pagardinti druska, pipirais.
 • Vėliau reikia užvirti, sumažinti ugnį ir virti apie 30 minučių, kartais pamaišyti ir stebėti ar sriuba nėra per tiršta. 
 • Galiausiai į sriubą reikia sudėti perplautas konservuotas pupeles ir kukurūzus, pagal skonį galima papildyti prieskoniais ir jeigu trūksta, galima įpilti dar vandens ar sultinio, viską vėl užvirti, sumažinti ugnį ir virti dar 10 minučių. 
 • Kad skoniai pasiskirstytų, sriubą galima palikti pastovėti apie 10 minučių, kai sriuba jau yra išvirus. 

Patiekti galima su skrudinta balta česnakine duona, prancūziška duona su česnakiniu sviestu arba su paprastu, truputį apskrudintu batonu bei pabarstyti tarkuoto sūrio ir petražolių. 

Cili_troskinys

Kaip patiekti čili sriubą?

Čili sriuba turi įvairius patiekimo būdus. Gali būti patiekiama su česnakiniu batonu, kukurūzų duona ar juoda duona, susuktomis tortilijomis ar tortilijų traškučiais, taip pat petražolėmis ar grietine, su smulkiai pjaustytais svogūnais, smulkintais svogūnų laiškais arba su tarkuotu sūriu. 

Astri_cili_sriuba

 

 

Čili sriubos legendos ir istorija 

Manoma, kad XIX a. Kaubojai ruošdavo ruošinius, kuriuos tik reikėjo užpilti vandeniu. Taukus, druską, čili pipirus ir džiovintą jautieną supresuodavo į „plytas“ ir keliaudavo kartu su jomis. Keliaujant ruošinį reikėjo užpilti vandeniu, pridėti turimų priedų ir virti puode ir tada viskas buvo paruošta. 

 • Viena legenda teigia, kad 1700 -ųjų metų pradžioje San Antonijuje apsigyveno imigrantai iš Kanarų salų ir atsivežė čili receptą. 
 • Kai kurios legendos pripažįsta „Lady in Blue“, Ispanijos seserį María de Ágreda, kuri vienoje iš daugybės vizijų regėjo aštrią sriubą ir XVII amžiuje ją išmokė vietinius amerikiečius. 
 • Pagal Indijos legendą, María de Ágreda taip pat išmokė juos ugningai raudono troškinio, žinomo kaip čili con carne. 

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Obuolių traškytuvas Obuolių sulčių presas Sraigtinis, Rankinis Presas Obuoliams Spausti, Pirkite Internetu
Mėsos rūkykla Molėtuose Rūkyta mėsa Molėtuose Mėsos Rūkyklos Molėtuose, Prekyba Rūkyta Mėsa Molėtuose
Žuvies rūkykla Molėtų turguje Rūkyta žuvis Molėtuose šviežiai Rūkyta žuvis Molėtuose, Rūkyta Seliava, Stinta, Strimėlė
Šviežia mėsa Molėtuose Šviežia mėsa Molėtuose Aviena, Jautiena, Elniena Molėtuose, Prekyba šviežia Aviena, Brandinta Jautiena Ir Elniena Molėtuose
Šviežios daržovės Molėtuose Šviežios daržovės Molėtuose Prekyba šviežiomis Daržovėmis Molėtuose, Naminiai Pomidorai, šparagai, Svogūnai, Obuoliai Molėtuose

Kategorijos straipsniai

Velykų receptai

Skaniausi receptai Velykoms, desertų Velykoms receptai, karštųjų Velykinių patiekalų, užkandžių receptai Velykoms, tradicinių Velykinių patiekalų receptai

Velykų valgiai

Skaniausi valgiai Velykoms, karštieji Velykiniai valgiai, užkandžiai, saldieji valgiai Velykoms

Top 10 šventiniai patiekalai

Šventinio stalo patiekalai, karšti ir šalti šventiniai patiekalai, greitai paruošiami šventiniai patiekalai, šventinio stalo patiekalų idėjos su nuotraukomis

Skaniausi Kalėdiniai pyragai

Geriausi Kalėdinių pyragų, tortų, sausainių receptai, kaip pagaminti skanų Kalėdinį pyragą, tortą

Kaip išdarinėti silkę

Silkės dorojimas, silkės filė išpjovimas, silkės iškaulinimas

Šašlyko marinavimas

Marinatas šašlykams ir mėsai, geriausi mėsos ir šašlykų marinatai, kaip marinatai veikia mėsą

Liofilizavimo įranga

Liofilizatoriai, liofilizavimo aparatai ir jų paskirtis, kaina, liofilizuoti vaisiai ir liofilizuotos uogos, kuo skiriasi mažieji ir pramoniniai liofilizatoriai, liofilizavimo verslas

Kalorijų lentelė

Kalorijų lentelė. Jei galvojate, kaip numesti svorio: kalorijos, kalorijų lentelė, kalorijų skaičiavimas,

Geriausi jautienos patiekalai

Skaniausi jautienos patiekalais ir geriausi jautienos receptai. Kaip pasigaminti befstrogeną, antrekotą, jautienos kepenų paštetą ir charčio sriubą.

Receptai

Agrastų džemas

Agrastų džemo receptas, kaip paruošti džemą iš agrastų,

Agrastų uogienė

Skanios uogienės iš agrastų gaminimo receptas

Agurkai su garstyčiomis žiemai

Agurkų marinavimas su garstyčiomis, klasikinis agurkų garstyčiose receptas

Agurkų marinavimas žiemai

Agurkų marinavimo receptai, agurkų konservavimas, agurkai žiemai.

Agurkų salotos žiemai

Agurkų mišrainė žiemai, kaip pasigaminti agurkų salotas žiemai, agurkų žiemai receptas.

Amerikietiškas obuolių pyragas

Amerikietiškas obuolių pyragas, amerikietiško obuolių pyrago receptas, amerikietiško obuolių pyrago gaminimas. Kaip pagaminti amerikietišką obuolių pyragą

Avienos plovas

Avienos plovo kirgiziškai receptas, kaip pagaminti skanų, minkštų ir birių ryžių plovą

Aviečių ir slyvų uogienė

Tiršta ir skani aviečių uogienė su slyvomis, išbandytas receptas

Aštri jautienos sriuba

Jautienos aštrios sriubos receptas. Kaip pasigaminti jautienos aštrią sriubą.

Aštriai marinuoti agurkėliai žiemai

Aštrios saldžiarūgštės traškios agurkų mišrainės žiemai receptas

Vedantieji

Naminio vyno gamyba

Naminis vynas, vyno gamyba, iš vynuogių, serbentų, obuolių, aviečių, vyno gaminimo procesas

Naujausi verslo skelbimai

Geltonžiedės sedulos uogienė

Kizilo uogienė ir džemas, geltonžiedės sedulos uogienė

Gaivus obuolių pyragas

Gaivus obuolių pyragas, gaivaus obuolių pyrago receptas, gaivaus obuolių pyrago gaminimas. Kaip pagaminti gaivų obuolių pyragą

Amerikietiškas obuolių pyragas

Amerikietiškas obuolių pyragas, amerikietiško obuolių pyrago receptas, amerikietiško obuolių pyrago gaminimas. Kaip pagaminti amerikietišką obuolių pyragą

Šašlyko marinavimas

Marinatas šašlykams ir mėsai, geriausi mėsos ir šašlykų marinatai, kaip marinatai veikia mėsą

Liofilizavimo įranga

Liofilizatoriai, liofilizavimo aparatai ir jų paskirtis, kaina, liofilizuoti vaisiai ir liofilizuotos uogos, kuo skiriasi mažieji ir pramoniniai liofilizatoriai, liofilizavimo verslas

Kalorijų lentelė

Kalorijų lentelė. Jei galvojate, kaip numesti svorio: kalorijos, kalorijų lentelė, kalorijų skaičiavimas,

Geriausi jautienos patiekalai

Skaniausi jautienos patiekalais ir geriausi jautienos receptai. Kaip pasigaminti befstrogeną, antrekotą, jautienos kepenų paštetą ir charčio sriubą.

Kaip paruošti vynuogines sraiges

Receptai su vynuoginėmis sraigėmis, kaip skaniai paruošti sraiges

Geriausi smidrų receptai

Kaip paruošti smidrus, smidrų receptas, smidrų patiekalai

Juodųjų serbentų naminis vynas

Naminis vynas iš juodųjų serbentų, įranga ir gaminimo procesas

Geriausios video instrukcijos

Naminio vyno gamybos filmas

Naminio vyno gaminimo instrukcinis filmas. video filmas apie vyno gamybos technologiją

Agurkų marinavimas

Agurkų marinavimo su česnakais ir garstyčiomis receptas ir pažingsninė instrukcija

Verslo skelbimai

Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: