Plovas
Atnaujinta: 2024-02-19

   Plovas tai karštas patiekalas gaminamas kazane iš mėsos, ryžių, morkų, riebalų ir kitų ingradientų. Būdamas liaudiškas patiekalas plovas neturi griežtos receptūros ir netgi tos pačios tautos atstovų gaminamo plovo receptūros skirsis. Todėl plovo žinovams nėra urbekiško, afganistanietiško plovo. Yra geras plovas kuris turi tam tikras  taisykles. Lietuvoje sužavėjo kirgizo Eriko gaminamas plovas. Jis yra laimėjęs trečią vietą Lietuvos plovo čempionate Druskininkuose. Erikas atvažiuoja į renginius, kad padaryti tikrą kulinarinę šventę. Kaip gaminti plovą galima bus pamatyti pažingsninėje plovo gaminimo instrukcijoje filme.

plovas
Tikras plovas turi būti purus, subalansuotas skonis kuriame subtiliai jaučiasi visi ingradientai

  Koks turi būti geras plovas

   Nuo ryžių košės plovas skiriasi tuo, kad pastarojo ryžiai nebūna sulipę. Plovo ryžių purumas yra kulinaro  meistriškumo požymis. Ryžiai neturėtų būti pernelyg apvelti riebalais. Nors kai kam toks riebus apvėlimas labai patinka, todėl riebaus apvėlimo negalima būtų priskirti prie didelių trūkumų. 
  Gero plovo mėsa būna minkšta. Pagrindiniai ingradientai kaip morkos, svogūnai neturėtų dominuoti plove. Tikrai gero plovo skoniai subalansuoti. 

koks turi būti geras plovas
Denzira ryžiai yra premium pasirinkimas plovui. Centre ryžiai apvilkti moliu. Kairėje ryžiai nuplauti. Tipinis denzira ryžių požymis yra rausva juostelė. Labai dažnai į devzirą ryžius gali pridėti pigesnius ryžius. 

 Plovo ingradientų santykiai

    Geriausiais  Vidurinės Azijos kulinarais pripažįstami uzbekai. Daugumai Uzbekija įsivaizduojama kaip skurdžios dykumos. Tačiau Uzbekijoje yra daugybės klestinčių sodų ir daržų kraštas. Ypač tai taikytina Ferganos slėniui, kurio klimatas optimaliai karštas ir yra gana daug vandens nuo kalnų. Tik uzbekams kiek trūksta mėsos. Todėl tikras uzbekiškas plovas daugiau daržovinis nei mėsinis. Uzbekiškame plove bus daug prieskonių. 
   Kirgizai daugiau kalnų gyventojai. Mažiau daržovių ir daugiau mėsos. Kirgizai mėgsta pajusti mėsos skonį, dėl to kirgiziškame plove bus mažiau prieskonių. Dažniausiai plovo ingradientų proporcijos skaičiuojamos pagal ryžių kiekį. Uzbekiškame plove 1 kilogramui ryžių gali būti tik 300 g mėsos. Tačiau morkų ir svogūnų gali būti 2 kilogramai. Nors riebalų uzbekiškame plove bus 500 g. Tuo tarpu kirgiziškame plove kilogramui ryzių bus mažiausiai 1 kilogramas mėsos. Riebalų greičiausiai bus iki 300 g.

plovo ingradientų santykiai
Didelis kiekis morkų itin pagerina plovo skonį

 Ryžiai plovui

Geriausiai iš prieinamų ryžių Lietuvoje kotiruojasi devzira ryžiai. Devzira ryžiai auginami Ferganos slėnyje. Klasikiniai devzira ryžiai apvolioti molyje ir ilgai neišsausėja, bei apsaugomi nuo kenkėjų. Devzira ryžių kaina Lietuvoje 2023 metais buvo apie 10 eurų. Pasak plovo kulinarų su devzira sunku sugadinti plovą.
 Iš lengvai prieinamų plovui geriausiai tiks basmati ryžiai. Basmati ilgagrūdžiai ryžiai kurie apdorojami termiškai labiau ilgėja, nei platėja. Basmati ryžiai išlieka birūs.
  Ryžiai plovui plaunami kol vanduo lieka švarus. Plaunama kokia valanda iki sudėjimo ir laikoma vandenyje. 

ryžiai plovui
Denzira ryžius reikia plauti gerus 10 kartų, kol vanduo liks be drumzlių

Mėsa plovui

Plovui tinka visos mėsos. Geriausi plovai su aviena ir jautiena, nors su šia mėsa plovą pagaminti bus sunkiau nei su kiauliena ar vištiena. Plovui nereikia ieškoti geriausių mėsos gabaliukų. Kuo daugiau kremzlių, sausgyslių tuo galutinis rezultatas bus geresnis. Nors naudojant raumeningą mėsą plovą bus galima padaryti greičiau. 
  Mėsa dažniausiai apkepinama itin gerai įkaitintuose riebaluose. Taip uždaromas paviršius ir viduje mėsa išliks sultingesnė. Erikas gamina mėsą dideliais gabalais, pagaminus supjausto ir sugrąžina į plovą. 

mėsa plovui
Dideli mėsos gabalai kepami riebaluose


Riebalai plovui

Plovas dažniausiai gaminamas gyvūliniuose riebaluose. Nors papildomai pridedama ir augalinio aliejaus. Erikas gamina iš avienos ar jautienos riebalų pridėdamas panašų kiekį saulėgražų aliejaus. Azijoje dažnai naudojamos kurdiukinės avys kurios užaugina didelį riebalų sluoksnį užpakalinėje dalyje. Riebalai iš avies vidinių dalių nėra taip vertinami, nors gali būti naudojami.  Erikas plovui dažnai naudoja jautienos riebias dalis kurias perlydo.

riebalai plovui
Į karštus riebalus įdėjus mėsa  turi spirgėti. Riebalų kietėjimai išnyksta

Daržovės plovui

  Tikriausiai svarbiausia plovo daržovė yra morkos. Kuo morka smulkiau supjaustoma tuo ji geriau prisitaikys plove. Pjaustyti morkas galima ne tik su peiliu, bet ir su specialiomis pjaustyklėmis. 
  Antra svarbi daržovė yra svogūnai. Svogūnus taip pat pjaustome gana smulkiai. 

daržovės plovui
Morkos geriusiai kai pjaustomos plonai


Prieskoniai plovui

Stirpūs kulinarai mėgsta gaminti plovą su minimaliu kiekiu prieskoniu. Taip galima išgauti daugiau gryno pagrindinių ingradientų skonio. Erikas mėgsta įterpti subtilaus saldumo naudojant juodas razinas. razinos plaunamos iš karto po ryžių, sudedami ir mirkomi kartu su jais.

 

Eriko plovo receptas

Tikriausiai geriausiai plovą vadinti pagal kulinarą. Kaip rašiau, abejotina ar yra tikslus uzbekiško, kirgiziško, tadžikiško, afganistanietiško plovo receptas. Kiekvienas kulinaras atidirba savo variantą. Pagal Eriko plovo receptą jusite tikros mėsos skonį.

   1,2 kg devzira ryžių,
   1 kg jautienos,
   1 kg morkų,
   400 g svogūnų,
   Česnako galvutė,

  300 g jautienos riebalų,
  300 g saulėgražų aliejaus,

  Druskos šaukštas
  2 litrai vandens,

plovo receptas

   

Plovo gaminimas

Riebalus kaitiname kazane ant stiprios ugnies. Supilame aliejų ir taip pat įkaitiname. Mėsą dedame kai ją įdėjus ji ima čirškėti. Sudedame mėsą ir ją vartome, kad apkeptų iš visų pusių. Riebalai neturi ataušti, pastoviai kaitinam kazaną. Dedam svogūnus ir juos apkepinam. Suverčiam morkas ir jas apkepinam vartant. Kai daržovės karameliuosis supilam vandenį. Verdame kol plovas kiek sutirštės, tai būna po 20 - 30 minučių.

plovo gaminimas
Skysčio prieš uždengiant ryžius turi likti tik duobutės dugne

 Sudedame ryžius ir juos suminkome į plovą. Suminkius turėtų virš ryžių būti apie 1 - 1,5 centimetro skysčio. Dideliame karštyje kaitinam plovą, burbuliuoti turi visose puodo dalyse. Centre darome duobutę kurioje matome esantį skysčio kiekį. Kai ten jo neliks ant ryžių dedam didelę lėkštę, uždengiam dangčiu, po to puodas uždedamas ant rinkių sumažinant ugnį. Erikas apvynioja audeklu, kad neišeitu šiluma. Laikoma apie 50 minučių.

  Į atskirą lėkšte iškraunam mėsą, ryžius maišom. Mėsą supjaustom ir sugrąžinam į plovą, išmaišom. Erikas pateikia plovą kartus su pomidorų ir svogūnų salotomis. 

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Keto dieta

Ketogeninė dieta, ketogeninis maistas, keto mitybos principai, keto duonos receptas

Plovas

Plovo receptas, kaip gaminti plovą, ryžiai, mėsa, daržovės plovui, plovo gaminimo eiga

Velykų receptai

Skaniausi receptai Velykoms, desertų Velykoms receptai, karštųjų Velykinių patiekalų, užkandžių receptai Velykoms, tradicinių Velykinių patiekalų receptai

Velykų valgiai

Skaniausi valgiai Velykoms, karštieji Velykiniai valgiai, užkandžiai, saldieji valgiai Velykoms

Top 10 šventiniai patiekalai

Šventinio stalo patiekalai, karšti ir šalti šventiniai patiekalai, greitai paruošiami šventiniai patiekalai, šventinio stalo patiekalų idėjos su nuotraukomis

Skaniausi Kalėdiniai pyragai

Geriausi Kalėdinių pyragų, tortų, sausainių receptai, kaip pagaminti skanų Kalėdinį pyragą, tortą

Kaip išdarinėti silkę

Silkės dorojimas, silkės filė išpjovimas, silkės iškaulinimas

Šašlyko marinavimas

Marinatas šašlykams ir mėsai, geriausi mėsos ir šašlykų marinatai, kaip marinatai veikia mėsą

Obuolių pyragas

Obuolių pyrago receptas, obuolių pyragas su kondensuotu pienu, drėgnas jogurtinis obuolių pyragas, prancūziškas obuolių pyragas

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Obuolių traškytuvas Obuolių sulčių presas Sraigtinis, Rankinis Presas Obuoliams Spausti, Pirkite Internetu
Mėsos rūkykla Molėtuose Rūkyta mėsa Molėtuose Mėsos Rūkyklos Molėtuose, Prekyba Rūkyta Mėsa Molėtuose
Žuvies rūkykla Molėtų turguje Rūkyta žuvis Molėtuose šviežiai Rūkyta žuvis Molėtuose, Rūkyta Seliava, Stinta, Strimėlė
Šviežia mėsa Molėtuose Šviežia mėsa Molėtuose Aviena, Jautiena, Elniena Molėtuose, Prekyba šviežia Aviena, Brandinta Jautiena Ir Elniena Molėtuose
Šviežios daržovės Molėtuose Šviežios daržovės Molėtuose Prekyba šviežiomis Daržovėmis Molėtuose, Naminiai Pomidorai, šparagai, Svogūnai, Obuoliai Molėtuose

Receptai

Agrastų džemas

Agrastų džemo receptas, kaip paruošti džemą iš agrastų,

Agrastų uogienė

Skanios uogienės iš agrastų gaminimo receptas

Agurkai su garstyčiomis žiemai

Agurkų marinavimas su garstyčiomis, klasikinis agurkų garstyčiose receptas

Agurkų marinavimas žiemai

Agurkų marinavimo receptai, agurkų konservavimas, agurkai žiemai.

Agurkų salotos žiemai

Agurkų mišrainė žiemai, kaip pasigaminti agurkų salotas žiemai, agurkų žiemai receptas.

Amerikietiškas obuolių pyragas

Amerikietiškas obuolių pyragas, amerikietiško obuolių pyrago receptas, amerikietiško obuolių pyrago gaminimas. Kaip pagaminti amerikietišką obuolių pyragą

Avienos plovas

Avienos plovo kirgiziškai receptas, kaip pagaminti skanų, minkštų ir birių ryžių plovą

Aviečių ir slyvų uogienė

Tiršta ir skani aviečių uogienė su slyvomis, išbandytas receptas

Aštri jautienos sriuba

Jautienos aštrios sriubos receptas. Kaip pasigaminti jautienos aštrią sriubą.

Aštriai marinuoti agurkėliai žiemai

Aštrios saldžiarūgštės traškios agurkų mišrainės žiemai receptas

Vedantieji

Keto dieta

Ketogeninė dieta, ketogeninis maistas, keto mitybos principai, keto duonos receptas

Plovas

Plovo receptas, kaip gaminti plovą, ryžiai, mėsa, daržovės plovui, plovo gaminimo eiga

Liofilizavimo įranga

Liofilizatoriai, liofilizavimo aparatai ir jų paskirtis, kaina, liofilizuoti vaisiai ir liofilizuotos uogos, kuo skiriasi mažieji ir pramoniniai liofilizatoriai, liofilizavimo verslas

Naminio vyno gamyba

Naminis vynas, vyno gamyba iš vynuogių, serbentų, obuolių, aviečių, vyno gaminimo procesas

Verslo skelbimai

Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą

Moliūgų sriuba su salierais

Moliūgo sriubos su salierais receptas, moliūgų sriubos receptas.

Trinta moliūgų sriuba

Trintos moliūgo sriubos receptas, top 4 moliūgo sriubos, kaip teisingai paruošti trintą moliūgo sriubą

Geltonžiedės sedulos uogienė

Kizilo uogienė ir džemas, geltonžiedės sedulos uogienė

Šašlyko marinavimas

Marinatas šašlykams ir mėsai, geriausi mėsos ir šašlykų marinatai, kaip marinatai veikia mėsą

Kalorijų lentelė

Kalorijų lentelė. Jei galvojate, kaip numesti svorio: kalorijos, kalorijų lentelė, kalorijų skaičiavimas,

Geriausi jautienos patiekalai

Skaniausi jautienos patiekalais ir geriausi jautienos receptai. Kaip pasigaminti befstrogeną, antrekotą, jautienos kepenų paštetą ir charčio sriubą.

Kaip paruošti vynuogines sraiges

Receptai su vynuoginėmis sraigėmis, kaip skaniai paruošti sraiges

Geriausi smidrų receptai

Kaip paruošti smidrus, smidrų receptas, smidrų patiekalai

Geriausios video instrukcijos

Naminio vyno gamybos filmas

Naminio vyno gaminimo instrukcinis filmas. video filmas apie vyno gamybos technologiją

Agurkų marinavimas

Agurkų marinavimo su česnakais ir garstyčiomis receptas ir pažingsninė instrukcija

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: