Šašlyko marinavimas
Atnaujinta: 2022-06-23

  Mėsos marinavimas prieš kepimą leidžia suminkštinti mėsą, padaryti ją minkštesnę ir suteikti daugiau skonių. Tenka susidurti su daug mėsos marinavimo receptų. Taip pat tenka pripažinti, kad pasitaiko gana daug klaidinančių receptų.  Svarbu tiek marinatas, tiek mėsos marinavimo laikas. Geriausias rezultatas bus gaunamas parenkant tinkamą konkrečiai mėsai marinatą ir optimalus marinavimo laikas.

Marinatas šašlykams

   Dažniausiai mėsa marinuojama rūgščioje terpėje. Tai gali būti  vynas, kefyras, vaisių sultys, actas. Taip pat kitokį poveikį turinčiuose marinatuos kaip , aliejus, mineralinis vanduo. Marinatų bazes galima suskirstyti į kelias grupes pagal poveikį mėsai. Pats marinavimo procesas yra gana sudėtingas ir mokslinis proceso paaiškinimas užimtų keletą puslapių, žemiau sutrumpintas proceso aprašymas. 

Geriausios marinato terpės šašlyko marinavimui

   Rūgštys denatūruoja mėsos baltymus kurių skaidulos susivyniojusios ir stipriai tarpusavyje susietos. Baltymai išsivynioja, tampa puresni ir mėsa lengvai susikramto. Išsivyniojus baltymams į juos lengviau patenka marinatas. Tačiau jei dar ilgiau palaikyti marinate tai baltymai ima irti ir mėsa dehidratuojasi, praranda skysčius. Todėl perlaikius mėsą marinate ji kepant bus sausesnė ir atitinkamai sunkiau sukramtoma. Naudojant marinate rūgštis labai svarbu numatyti tinkamą rūgšties koncentraciją ir pagal tai nustatyti tinkamiausią marinavimo laiką. Dar priklausys nuo pačios mėsos, kietesnę mėsą laikome ilgiau ir galima rūgštesnėje terpėje. Pavyzdžiui sovietiniais laikais buvo populiariausi acto marinatai suminkštinantys prastos kokybės kietą mėsą. Dabar mėsos marinavimui populiaresnės švelnesnės rūgštys - pieno rūgščių ir vaisinių rūgščių grupės marinatai. 

   Aliejus marinavime geriau perduoda prieskonių skonį. Aliejuje labai gerai ištirpsta prieskonių eteriai ir aliejai ir persiduoda mėsai. Geriau naudoti neutralaus skonio aliejus. Aliejus taip pat   kiek sumažina rūgšties poveikį ir mėsą apsaugo nuo perdžiūvimo kepant.

Aliejuje marinuoti šašlykai

  Mineralinis vanduo daugiausiai veikia mėsą druskų jonais. Pagrinde tai osmosinis procesas kai joninė koncentracija mėsoje mažesnė nei marinate iš mineralinio vandens ir mėsa įsitraukia į vidų marinatą  išlygindama pusiausvyrą. Taip marinuojama mėsa tampa sultingesnė. Taip pat mineralinis vanduo turi kitokį pH nei mėsa ir dėl šios priežasties  taip pat vyksta baltymų denatūracija. 

Šašlykų marinavimas mineraliniame vandenyje

  Marinatai turi ne tik mėsos minkštinimo funkciją, bet ir antibaktericidinį poveikį. Tokį poveikį taip pat turi ir prieskoniai ir prieskoninės žolelės. 

   

Geriausi marinatai mėsai

Pati svarbiausia gero šašlyko ar grilio kepsnio sudedamoji dalis yra mėsa. Šašlykui geriausia šviežia mėsa, be sausgyslių. Mėgstamiausia avienos kumpis ir kiaulienos sprandinė. Taip pat mėgstama vištiena ir populiarėja kalakutiena. Tokiai mėsai nereikia didelės rūgšties koncentracijos.

Mineralinio vandens marinatas kaip jau minėta yra labai optimalus variantas. Mineralinį vandenį su angliarūgšte labai dažnai naudoja Kaukaze. Marinuojant naudoja nedidelį kiekį prieskonių, populiariausias čiobrelis,  puikiai tiks mėta, melisa, gelsvė.

Svogūnų sultys idealiai tinka marinavimui. Įprata pjaustyti svogūnus, tačiau gerokai mažiau jų reikės jei svogūnus sumalti ar sutrinti. Pakaks poros svogūnų kilogramui mėsos. 

Citrinos sultys daug geriau tiks nei actas. Rūgštis minkština mėsą, paryškina prieskonių kvapą. Ilgai laikyti mėsos citrinos sulčių marinate nereikėtų,  ji perdžius.  

Granatų marinatas šašlykams

Silpnas granatų marinatas labai tinka šašlykams

 

Nelabai tinkantys marinatai mėsai

Ne visi įprasti marinatai yra tinkantys mėsai. Jie gali būti pernelyg agresyvūs ir stipriai keisti mėsos tekstūrą. Žemiau keletas marinatų nelabai tinkantys šašlyko marinavimui. 

Marinatas iš kivių ir ananasų

Tenka susidurti su dažnai siūlomu marinatu iš kivių ar ananasų. Šiuose vaisiuose yra labai stiprių rūgščių kurie greitai suardo baltymus. Jei palikti mėsą koncentruotame kivio marinate ilgiau kaip kelioms valandoms jis pernelyg suminkštės ir iškeptas bus sausas.

Acto marinatas mėsai

Silpname acto tirpale su prieskoniais vienas iš populiariausių mėsos marinavimo būdų. Nors tai nėra pats geriausias šašlyko marinavimo būdas. Vieniems acto skonis nepatinka, kitiems kaip tik labai patinka. Taip pat šašlykų sultingumas labai priklausys nuo kepėjo patirties. Verta šašlykus apkepinti ant stipresnio karščio  uždarant poras.

Majonezo marinatas šašlykams

Majonezas tai acto, aliejaus, garstyčių ir daugybės riebalų mišinys. Jei mėsa sausesnė majonezas mėsos nesuminkštins ir nepadarys sultingesnės. Gerai mėsai persiduos majonezo skonis. Daug geriau atskirai naudoti grynas garstyčias, aliejų mėsos marinavimui. 

Garstyčiose marinuoti šašlykai

Garstyčių ir aliejaus marinate keptas šašlykas

Sojų padažo marinatas

Sojų padažo marinatas nesuardo mėsos struktūros, keičia tekstūrą. Mėsa darosi minkštesnė, bet ne visiems patinka sojų skonis. Marinuoti reikėtų trumpai, valandą - dvi. Labaiu sojų padažas tinka paukštienos marinavimui.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Obuolių traškytuvas Obuolių sulčių presas Sraigtinis, Rankinis Presas Obuoliams Spausti, Pirkite Internetu
Mėsos rūkykla Molėtuose Rūkyta mėsa Molėtuose Mėsos Rūkyklos Molėtuose, Prekyba Rūkyta Mėsa Molėtuose
Žuvies rūkykla Molėtų turguje Rūkyta žuvis Molėtuose šviežiai Rūkyta žuvis Molėtuose, Rūkyta Seliava, Stinta, Strimėlė
Šviežia mėsa Molėtuose Šviežia mėsa Molėtuose Aviena, Jautiena, Elniena Molėtuose, Prekyba šviežia Aviena, Brandinta Jautiena Ir Elniena Molėtuose
Šviežios daržovės Molėtuose Šviežios daržovės Molėtuose Prekyba šviežiomis Daržovėmis Molėtuose, Naminiai Pomidorai, šparagai, Svogūnai, Obuoliai Molėtuose

Kategorijos straipsniai

Velykų receptai

Skaniausi receptai Velykoms, desertų Velykoms receptai, karštųjų Velykinių patiekalų, užkandžių receptai Velykoms, tradicinių Velykinių patiekalų receptai

Velykų valgiai

Skaniausi valgiai Velykoms, karštieji Velykiniai valgiai, užkandžiai, saldieji valgiai Velykoms

Top 10 šventiniai patiekalai

Šventinio stalo patiekalai, karšti ir šalti šventiniai patiekalai, greitai paruošiami šventiniai patiekalai, šventinio stalo patiekalų idėjos su nuotraukomis

Skaniausi Kalėdiniai pyragai

Geriausi Kalėdinių pyragų, tortų, sausainių receptai, kaip pagaminti skanų Kalėdinį pyragą, tortą

Kaip išdarinėti silkę

Silkės dorojimas, silkės filė išpjovimas, silkės iškaulinimas

Šašlyko marinavimas

Marinatas šašlykams ir mėsai, geriausi mėsos ir šašlykų marinatai, kaip marinatai veikia mėsą

Liofilizavimo įranga

Liofilizatoriai, liofilizavimo aparatai ir jų paskirtis, kaina, liofilizuoti vaisiai ir liofilizuotos uogos, kuo skiriasi mažieji ir pramoniniai liofilizatoriai, liofilizavimo verslas

Kalorijų lentelė

Kalorijų lentelė. Jei galvojate, kaip numesti svorio: kalorijos, kalorijų lentelė, kalorijų skaičiavimas,

Geriausi jautienos patiekalai

Skaniausi jautienos patiekalais ir geriausi jautienos receptai. Kaip pasigaminti befstrogeną, antrekotą, jautienos kepenų paštetą ir charčio sriubą.

Receptai

Agrastų džemas

Agrastų džemo receptas, kaip paruošti džemą iš agrastų,

Agrastų uogienė

Skanios uogienės iš agrastų gaminimo receptas

Agurkai su garstyčiomis žiemai

Agurkų marinavimas su garstyčiomis, klasikinis agurkų garstyčiose receptas

Agurkų marinavimas žiemai

Agurkų marinavimo receptai, agurkų konservavimas, agurkai žiemai.

Agurkų salotos žiemai

Agurkų mišrainė žiemai, kaip pasigaminti agurkų salotas žiemai, agurkų žiemai receptas.

Amerikietiškas obuolių pyragas

Amerikietiškas obuolių pyragas, amerikietiško obuolių pyrago receptas, amerikietiško obuolių pyrago gaminimas. Kaip pagaminti amerikietišką obuolių pyragą

Avienos plovas

Avienos plovo kirgiziškai receptas, kaip pagaminti skanų, minkštų ir birių ryžių plovą

Aviečių ir slyvų uogienė

Tiršta ir skani aviečių uogienė su slyvomis, išbandytas receptas

Aštri jautienos sriuba

Jautienos aštrios sriubos receptas. Kaip pasigaminti jautienos aštrią sriubą.

Aštriai marinuoti agurkėliai žiemai

Aštrios saldžiarūgštės traškios agurkų mišrainės žiemai receptas

Vedantieji

Naminio vyno gamyba

Naminis vynas, vyno gamyba, iš vynuogių, serbentų, obuolių, aviečių, vyno gaminimo procesas

Naujausi verslo skelbimai

Geltonžiedės sedulos uogienė

Kizilo uogienė ir džemas, geltonžiedės sedulos uogienė

Gaivus obuolių pyragas

Gaivus obuolių pyragas, gaivaus obuolių pyrago receptas, gaivaus obuolių pyrago gaminimas. Kaip pagaminti gaivų obuolių pyragą

Amerikietiškas obuolių pyragas

Amerikietiškas obuolių pyragas, amerikietiško obuolių pyrago receptas, amerikietiško obuolių pyrago gaminimas. Kaip pagaminti amerikietišką obuolių pyragą

Šašlyko marinavimas

Marinatas šašlykams ir mėsai, geriausi mėsos ir šašlykų marinatai, kaip marinatai veikia mėsą

Liofilizavimo įranga

Liofilizatoriai, liofilizavimo aparatai ir jų paskirtis, kaina, liofilizuoti vaisiai ir liofilizuotos uogos, kuo skiriasi mažieji ir pramoniniai liofilizatoriai, liofilizavimo verslas

Kalorijų lentelė

Kalorijų lentelė. Jei galvojate, kaip numesti svorio: kalorijos, kalorijų lentelė, kalorijų skaičiavimas,

Geriausi jautienos patiekalai

Skaniausi jautienos patiekalais ir geriausi jautienos receptai. Kaip pasigaminti befstrogeną, antrekotą, jautienos kepenų paštetą ir charčio sriubą.

Kaip paruošti vynuogines sraiges

Receptai su vynuoginėmis sraigėmis, kaip skaniai paruošti sraiges

Geriausi smidrų receptai

Kaip paruošti smidrus, smidrų receptas, smidrų patiekalai

Juodųjų serbentų naminis vynas

Naminis vynas iš juodųjų serbentų, įranga ir gaminimo procesas

Geriausios video instrukcijos

Naminio vyno gamybos filmas

Naminio vyno gaminimo instrukcinis filmas. video filmas apie vyno gamybos technologiją

Agurkų marinavimas

Agurkų marinavimo su česnakais ir garstyčiomis receptas ir pažingsninė instrukcija

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: