Top 10 geriausių silkės receptų Kūčioms
Atnaujinta: 2022-12-11

    Silkė kūčioms yra vienas iš tradicinių patiekalų. Kažkada Baltijos jūroje buvo daug silkių ir jos sudarė itin svarbų pakrantės gyventojų raciono dalį. Sunku pasakyti kiek silkės keliavo į vidinius rajonus, nes tais laikais druska buvo pernelyg brangi, kad naudoti konservavimui. Tačiau randama, kad dvaruose silkė buvo vartojama jau 13 amžiuje. Greičiausiai tai buvo kiek mažesnės Baltijos silkės, nes tokiame sūdytame pavidale kaip valgome dabar jos atsirado tik apie XlV amžių. Silkės išpopuliarėjo 19 amžiuje kai Lietuvoje imta prekiauti sūdytomis Atlanto silkėmis. Lietuva importuodavo silkes iš Norvegijos Stavangerio. Prekiavo daugiausiai žydai platinę ir populiarinę silkę po visą Lietuvą.

geriausi  silkės receptai kučioms

    Aplink silkes ir jų patiekalus susikūrė daug tradicijų.  Olandijos monarchai pirmieji gauna naujo sezono sūdytų silkių statinaitė. Visa Olandija švenčia silkių dieną. Laikoma, kad tikra olandiška silkė skaniausia. Daug priklauso ne tik nuo druskos kiekio, bet ir nuo sūdymo temperatūros ar statinės. Statinėje silkė ne tik sūdosi, bet fermentuojasi veikiama pieno rūgšties bakterijų. Pieno rūgšties bakterijos priduoda papildomų skonio atspalvių ir aromatą. Pieno rūgšties bakterijos pakeičia mėsą į geriau priimtiną virškinimo sistemai. Dėl to sūdyta silkė geriau nei vien tik pamarinuota.
  Olandai gaudo šiaurės jūroje, Lietuvoje dažniausiai prekiaujama Atlanto vandenyno silkėmis. Tačiau didžiausi skirtumai tar jaunų ir senesnių silkių. Jaunos silkės dar nebrandinusios ikrų ir pienių yra gerokai riebesnės ir minkštesnės. Tai vadinamos matjes silkės.   
       Kaip atrinkti kokybišką, šviežią ir skanią silkę. Kokybiška silkė bus šviesi, malonaus kvapo. Gendanti silkė gelsta, gali turėti gelsvą apnašą, oda plyšinėja. Paspaudus mėsa neatsitiesia, plyšta pilvai, atsidengia kaulai.    Taip pat silkė rūkoma. Šalto ir karšto rūkymo silkes taip pat naudojamos daugybėje patiekalų. Šalto rūkymo silkė kiek trupanti, gelsvos spalvos. Karšto rūkymo silkės sausesnės, mėsa trupanti.

  Filmas apie silkės išdarinėjimą. Silkė iš statinės turės daugiau silkės skonio nei marinuota pakeliuose.

 

 

 

Silkė su svogūnais

    Pats paprasčiausias patiekalas atskleidžiantis silkės skonį yra  silkė su duona ir svogūnais. Tinkamiausias bus violetinis svogūnas. Jis kiek saldesnis ir mažiau aštrus. Kartais juos galima nusipirkti ir Lietuvos parduotuvėse.  
    Puikiai tiks tamsesnė duona su sėklomis. Ją pašlakstome kokybišku aliejumi. Dedame plonai pjaustytą svogūną. Ant jo gabalėlį matjes silkės.

Sumuštinis su silke

 

Kokią silkę rinktis

Apsiperkant parduotuvėje dažnai iškyla dilema ar pirkti jau paruoštą silkės file, ar pirkti visą silkę. Kokią silkę pirkti priklausys nuo silkės dorojimo įgūdžių. Daugelis negali pakęsti gana aštrių silkės kauliukų. Išdoroti silkę nepaliekant kauliukų galima kiek suspaudžiant silkę ir traukiant stuburinį kaulą nuo galvos. Silkė turėtų būti išskrosta. Jei lieka kauliukų juos reikėtų ištraukti pincetu. Sūdyta visa silkė turi gerokai daugiau skonio nei silkės filė įpakavime. Gamintojai naudoja marinatus, kad silkėje nesijaustų kauliukų, gerokai mažiau lieka ir silkės skonio.

   

Silkė su troškintomis morkomis

Tikriausiai vienas iš populiariausių silkės receptų yra jos derinimas su saldžiomis morkomis svogūnais  pomidorų padaže. Sūri silkė labai gerai pridera prie saldžiarūgščio garnyro. 

400 g silkės filė,
200 g svogūnų,
150 g morkų,
100 ml pomidorų padažo.

Lauro lapelis, čiobrelio šakelė, aliejus, druska ir pipirai.

Svogūnus pjaustome dideliais lankais, dedame į gerai įkaitintą aliejų. Svarbu svogūnus karamelizuoti, taip gaunasi geresnis skonis. Apkepinus svogūnus dedame tarkuotas morkas, maišome. Daug šeiminkių šiuo momentu sudeda išmirkytus grybus, papriką.
  Dedame pomidorų padažą. Taip pat verta įpilti kiek sultinio, kad būtų sultingesnis troškinys. Troškinama apie 20 minučių. Atvėsinama ir uždedama ant silkės.

Silkė su morkomis

 

Silkės foršmakas arba silkė žydiškai

Silkės foršmakas tradicinis žydų litvakų patiekalas. Dažniausiai jis gaminamas kaip užtepėlė. Savo sudėtimi itin panašus į tartarą. Todėl visai tikėtinos ir totoriškos šios užtepėlės šaknys.

200 g silkės filė,
100 g obuolio, geriausia rūgštesnį
50 g svogūno, geriausiai violetinio, taip pat puikiai tinka dalį pakeisti laiškais,
1 kiaušinis, gali būti ir du, Kūčioms galima pakeisti šviežiais pievagrybiais,
1 šaukštas alyvuogių aliejaus,
1 šaukšas citrinos sulčių,
Pusė šaukštelio druskos,
Žiupsnelis pipirų,
Saujelė petražolių arba krapų. Žalumynai labai tinka foršmake. 

Skaniausias foršmakas smulkiai kapotas. Ingradientai kapojami ir dedami į maišymo indą. Sudėjus viską išmaišom ir paliekam šaldytuve pusvalandžiui ir daugiau, kad persiduotų skoniai. Valgome tepdami ant baltos ar šviesios duonos. Nors ir juoda duona su sėklomis tiks idealiai. 

silkes_forsmako_receptas

 

Silkė  pataluose

Tikriausiai pati populiariausia mišrainė, gal tik kiek nusileidžianti baltajai mišrainei. Receptas gana senas, sutinkamas skandinavijos ir vokiečių receptų knygose nuo 19 amžiaus vidurio. Sklando legendos, kad jį sukūrė Maskvos užeigos savininkas, tačiau panašu tai išgalvota istorija. Recepto esmė sudėti silkę ir daržoves sluoksniais ir nesumaišant pertepti majonezu.

200 silkės filė,
200 majonezo,
100 g bulvių,
100 g morkų,
50 g svogūnų, idealu violetiniai arba kiti saldesni. 
2 kiaušiniai

Druska, juodieji pipirai

Silkės pataluose gaminimo variantų yra gana daug. Kai kas daržoves verda, yra daržoves kepančių. Man labiau patinka trintas morkas iškepti, karamelizavusios morkos turi gerokai daugiau skonio. Galima pridėti kiek rūgštesnių obuolių, jie suteiks daugiau kontrasto. Klasikiniame silkės pataluose recepte  silkė dedame apačion, kai kurie kulinarai pradžioje padeda bulves.

Daržoves išverdame, bulves geriau virti su lupenomis. Atšalus nulupame bulves nulupame ir sutarkuojame burokine tarka. Ras pats laukia morkų ir burokėlių.

 Ant lėkstės dugno ar formuojančioje salotinėje dedame silkę. Ant silkės dedamas sluoksnis smulkiai kapotų svogūnų. Ant svogūnų dedamos bulvės ir tepamas majonezas. Kai kas čia sudeda visą majonezą, kai kas paskirsto majonezą po kelis sluoksnius. Dedami smulkinti kiaušiniai, galima sutepti majonezu. Toliau dedamos morkos ir ant jų galima uždėti obyolius. Užbaigia silkės patalus burokėliai. Ant burokėlių dar galima sutrinti kiaušinio trynį.
  Silkė pataluose dedama pusdieniui į šaldytuvą, kad persimaišytų skoniai. 
Mana dar patinka užbarstyti šviežių kapotų petražolių ant svogūnų. 

 

Silkė su grybais

Man šis receptas yra pats geriausias. Kvapnūs, skanūs ir tuo pačiu neutralūs grybai idealiai dera su silke. Kaip šioje recepto nuotraukoje greičiausiai kūčioms nepavyks padaryti garnyro iš baravykų. Tokie patiekalai Labanoro ir Dzūkijos miškų gyventojų privilegija. Nors pastaraisiais metais Žemaitijos miškai lenkdavo baravykų gausa. Tačiau ir kiti grybai puikiai tiks šiam patiekalui.

300 g silkės,
300 g šviežių grybų, puikiai tiks pievagrybiai
100 g džiovintų grybų,
100 g morkų,
200 g svogūnų,


 Aliejus kepimui, druska, pipirai. Man labai patinka kiek šviežios petražolės. 

Trys skirtingi ir tarpusavyje derantys elementai: sūri silkė, kvapūs ir neutralūs grybai bei saldžios morkos ir svogūnai. 

Kepiname iki karamelizacijos morkas ir svogūnus. Apkepiname pievagrybius ir juos sumaišome su išmirkytais džiovintais grybais. Patiektas recepte didelis kiekis džiovintų grybų, galima naudoti mažiau. Tačiau man mažo kiekio subtilumas nėra priimtinas ypač kai taupyti nereikia. 

 Galiausiai sudedama į keptuvę morkas, svogūnus, grybus, išmaišome įberiant druskos ir pipirų.
 
 Lėkštės dugne sudedami silkės gabaliukai kaip kasa. Užbarstau petražolių. Uždedamos daržovės ir grybai. 

Silkė su grybais

Silkė su grybais, galima morkų nenaudoti. Kepinami svogūnai įdedami grybai.

 

Silkė su burokėliais

Tikriausiai pats paprasčiausias ir greičiausai pagaminamas silkių patiekalas. Rudenį paruošta burokėlių mišrainė, dažniausiai su obuolių sultimis, sudedami ant silkės ir patiekalas paruoštas. Nors nėra sudėtinga paruošti ir neturint konservuotos burokėlių mišrainės.
 Verdami nelupti burokėliai, taip  išlaikys daugiau skonio. Nupilamas vanduo, burokėliai ataušinami, nulupami ir sutarkuojami. Tiesiog idealiai tinka kiek pakeptų saulėgražų.

Į lėkštės dugną suguldomi silkės gabaliukai, uždedame burokėlius. Palaikome porą valandų, kad susimaišytų skoniai. 

Silkė su burokėliais

Silkė su saulėgražomis

   Taip pat paprastas, tačiau tikrai ne prasčiausias patiekalas su silke kūčioms. Klasikiniame variante pradžioje kepinami svogūnai iki karamelizacijos, vėliau kuriam laikui dar pakepinamos saulėgrąžos. Ataušus dedama ant silkės.

  Tačiau galima pabandyti daugiau variantų. Šis silkės su saulėgražomis patiekalas derės su spanguolėmis, džiovintomis slyvomis, graikiškais riešutais, kepintomis morkomis, moliūgų sėklomis. 

Silkė su saulėgrąžomis

 

Silkės mišrainė su bulvėmis

Silkė puikiai dera su bulvėmis. Ko vertas elementarus receptas silkė, virtos jaunos bulvės ir svogūnai. Būtinai kiek ištirpdant sviestomsu krapais ar petražolėmis. Tačiau kūčioms pamirštame sviestą ir darome silkės mišrainę su bulvėmis. 

 

200 g. silkės filė,
200 g. bulvių,
100 g. fermentinio sūrio,
100 g pupelių,
2 kiaušiniai,
3 šaukštai majonezo,
50 g svogūnų laiškai

Druska, juodieji pipirai, puikiai tiks švieži krapai ir petražolės

Bulves išverdame, supjaustome smulkiai. Smulkiai supjaustome virtus kiaušinius. Išverdame dieną mirkytas pupeles. Pjaustome svogūnų laiškus, sutarkuojame fermentinį sūrį. Viską sumaišome su pjautyta silke. 

Silkės mišrainė su bulvėmis

Silkės salotos su razinomis ir mandarinais

Toks kraštutinis derinys. Sūri silkė, saldžios razinos ir saldžiarūgščiai mandarinai. Labai įdomiai dera. Proporcijas galima keisti, man pasiteisino variantas:

200 g silkės,
100 svogūnų,
100 razinų,
100 g mandarinų,

Aliejaus svogūnų kepimui, druska, juodieji pipirai

Svogūnus karamelizuojam kepdami ant gerai įkaitinto aliejaus. Viską pjaustome ir maišome. Porą valandų vėsiai laikant leidžiame persiduoti skoniams.

Silkės salotos su razinomis ir mandarinais

 

Silkė su džiovintomis slyvomis

Per vieną Naujametį pagautas receptas tapo vienu iš mėgstamesnių. Vėl klasikinis derinys iš sūrios silkės, rūgščiai saldžių slyvų. Akcentą priduoda graikiški riešutai. 

300 g silkės,
100 g slyvų,
100 g majonezo,
100 g graikiškų riešutų,

Druska, juodieji pipirai.

Slyvas pamirkome apie valandą prieš ruošiant patiekalą. Supjaustome silkę ir sudedame lėkštės dugne. Uždedame pjaustytas slyvas, majonezą. Užbarstome graikiškus riešutus ir keletą slyvų. 

Silkė su džiovintomis slyvomis

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Keto dieta

Ketogeninė dieta, ketogeninis maistas, keto mitybos principai, keto duonos receptas

Plovas

Plovo receptas, kaip gaminti plovą, ryžiai, mėsa, daržovės plovui, plovo gaminimo eiga

Velykų receptai

Skaniausi receptai Velykoms, desertų Velykoms receptai, karštųjų Velykinių patiekalų, užkandžių receptai Velykoms, tradicinių Velykinių patiekalų receptai

Velykų valgiai

Skaniausi valgiai Velykoms, karštieji Velykiniai valgiai, užkandžiai, saldieji valgiai Velykoms

Top 10 šventiniai patiekalai

Šventinio stalo patiekalai, karšti ir šalti šventiniai patiekalai, greitai paruošiami šventiniai patiekalai, šventinio stalo patiekalų idėjos su nuotraukomis

Skaniausi Kalėdiniai pyragai

Geriausi Kalėdinių pyragų, tortų, sausainių receptai, kaip pagaminti skanų Kalėdinį pyragą, tortą

Kaip išdarinėti silkę

Silkės dorojimas, silkės filė išpjovimas, silkės iškaulinimas

Šašlyko marinavimas

Marinatas šašlykams ir mėsai, geriausi mėsos ir šašlykų marinatai, kaip marinatai veikia mėsą

Obuolių pyragas

Obuolių pyrago receptas, obuolių pyragas su kondensuotu pienu, drėgnas jogurtinis obuolių pyragas, prancūziškas obuolių pyragas

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Obuolių traškytuvas Obuolių sulčių presas Sraigtinis, Rankinis Presas Obuoliams Spausti, Pirkite Internetu
Mėsos rūkykla Molėtuose Rūkyta mėsa Molėtuose Mėsos Rūkyklos Molėtuose, Prekyba Rūkyta Mėsa Molėtuose
Žuvies rūkykla Molėtų turguje Rūkyta žuvis Molėtuose šviežiai Rūkyta žuvis Molėtuose, Rūkyta Seliava, Stinta, Strimėlė
Šviežia mėsa Molėtuose Šviežia mėsa Molėtuose Aviena, Jautiena, Elniena Molėtuose, Prekyba šviežia Aviena, Brandinta Jautiena Ir Elniena Molėtuose
Šviežios daržovės Molėtuose Šviežios daržovės Molėtuose Prekyba šviežiomis Daržovėmis Molėtuose, Naminiai Pomidorai, šparagai, Svogūnai, Obuoliai Molėtuose

Receptai

Agrastų džemas

Agrastų džemo receptas, kaip paruošti džemą iš agrastų,

Agrastų uogienė

Skanios uogienės iš agrastų gaminimo receptas

Agurkai su garstyčiomis žiemai

Agurkų marinavimas su garstyčiomis, klasikinis agurkų garstyčiose receptas

Agurkų marinavimas žiemai

Agurkų marinavimo receptai, agurkų konservavimas, agurkai žiemai.

Agurkų salotos žiemai

Agurkų mišrainė žiemai, kaip pasigaminti agurkų salotas žiemai, agurkų žiemai receptas.

Amerikietiškas obuolių pyragas

Amerikietiškas obuolių pyragas, amerikietiško obuolių pyrago receptas, amerikietiško obuolių pyrago gaminimas. Kaip pagaminti amerikietišką obuolių pyragą

Avienos plovas

Avienos plovo kirgiziškai receptas, kaip pagaminti skanų, minkštų ir birių ryžių plovą

Aviečių ir slyvų uogienė

Tiršta ir skani aviečių uogienė su slyvomis, išbandytas receptas

Aštri jautienos sriuba

Jautienos aštrios sriubos receptas. Kaip pasigaminti jautienos aštrią sriubą.

Aštriai marinuoti agurkėliai žiemai

Aštrios saldžiarūgštės traškios agurkų mišrainės žiemai receptas

Vedantieji

Keto dieta

Ketogeninė dieta, ketogeninis maistas, keto mitybos principai, keto duonos receptas

Plovas

Plovo receptas, kaip gaminti plovą, ryžiai, mėsa, daržovės plovui, plovo gaminimo eiga

Liofilizavimo įranga

Liofilizatoriai, liofilizavimo aparatai ir jų paskirtis, kaina, liofilizuoti vaisiai ir liofilizuotos uogos, kuo skiriasi mažieji ir pramoniniai liofilizatoriai, liofilizavimo verslas

Naminio vyno gamyba

Naminis vynas, vyno gamyba iš vynuogių, serbentų, obuolių, aviečių, vyno gaminimo procesas

Verslo skelbimai

Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą

Moliūgų sriuba su salierais

Moliūgo sriubos su salierais receptas, moliūgų sriubos receptas.

Trinta moliūgų sriuba

Trintos moliūgo sriubos receptas, top 4 moliūgo sriubos, kaip teisingai paruošti trintą moliūgo sriubą

Geltonžiedės sedulos uogienė

Kizilo uogienė ir džemas, geltonžiedės sedulos uogienė

Šašlyko marinavimas

Marinatas šašlykams ir mėsai, geriausi mėsos ir šašlykų marinatai, kaip marinatai veikia mėsą

Kalorijų lentelė

Kalorijų lentelė. Jei galvojate, kaip numesti svorio: kalorijos, kalorijų lentelė, kalorijų skaičiavimas,

Geriausi jautienos patiekalai

Skaniausi jautienos patiekalais ir geriausi jautienos receptai. Kaip pasigaminti befstrogeną, antrekotą, jautienos kepenų paštetą ir charčio sriubą.

Kaip paruošti vynuogines sraiges

Receptai su vynuoginėmis sraigėmis, kaip skaniai paruošti sraiges

Geriausi smidrų receptai

Kaip paruošti smidrus, smidrų receptas, smidrų patiekalai

Geriausios video instrukcijos

Naminio vyno gamybos filmas

Naminio vyno gaminimo instrukcinis filmas. video filmas apie vyno gamybos technologiją

Agurkų marinavimas

Agurkų marinavimo su česnakais ir garstyčiomis receptas ir pažingsninė instrukcija

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: