Velykiniai patiekalai
Atnaujinta: 2021-03-31

   Velykų šventės patiekalų receptų tradicijos kiek susietos  su atsinaujinimo simbolika ir daugiau su atėjusiu laiku kai jau nebebaisu sunaudoti pernykštes atsargas. Todėl tradiciniai Velykiniai patiekalai yra daugiau panaudojimas to kas liko po žiemos. O dabar į Velykų šventę žiūrima kaip į galimybę susirinkti po Lietuvą ar net pasaulį išsibarsčiusiai šeimai.  Matyt ši velykų dalis buvo svarbi visais laikais.
    Prieš Velykų šventės susiejimą su Kristaus prisikėlimu žydai šiuo metu šventė Pascha. Žydų šeima Paschos vakare aukodavo ėriuką. Tai simbolizavo išsivadavimo iš Egipto nelaisvės naktį, kai tuose namuose kurių rankenos buvo pašlakstytos ėriuko kraujas nemirė pirmagimiai. Maca - bemielė duona kuri kepama nerauginta simbolizuoja tuos paplotėlius su kuriais žydai pabėgo iš Egipto. Po Velykų žydai sunaikina raugintą maistą. 

   Lietuviški tradiciniai Velykų valgiai

Rauginta kopūstų sriuba labai susisieja su žydų tradicija nebenaudoti raugintą maistą po Paschos. Šylant orams kopūstų rūgimo procesai suaktyvėja. Tai jau ne tie malonios rūgštelės šviežiai rauginti kopūstai. Visai tikėtina ir kokių nors patogenų padaugėja. O kaip suprantama labai sunku be konkrečios  datos atsikratyti paruoštų maisto produktų. Pats laikas per Velykas atsikratyti žiemą vitaminais šeimą aprūpinusius raugintus kopūstus ir pereiti prie šviežių vitaminų. Miškuose jau auga meškinis česnakas, dygsta laiškiniai svogūnai ir dilgėlės. 

  Raugintų kopūstų sriuba su kiaulienos kauliukais

1 kilogramas kiaulienos šonkaulių,
1 kg raugintų kopūstų,
0,3 kg svogūnų,
0,3 kg morkų šiaudelių,
0,2 kg šoninės
0,1 kg džiovintų grybų,
4 česnako skiltelės,
Čiobrelis, petražolė, raudonėlis

Sultiniui 0,6 kg jautienos kulninės ir 4 litrai vandens
Druska, juodieji pipirai, 6 lauro lapai,
0,2 kg svogūnų,
0,3 kg morkų,

raugintų kopūstų sriuba

Susmulkiname šoninę ir ją apkepiname gerai įkaitintoje keptuvėje su kiek aliejaus. Neleidžiame susvilti ir sudedame smulkiai pjaustytus svogūnus, vėliau morkas.
  Apkepiname įkaitintoje keptuvėje šonkaulius. Prieš kepimo pabaigą padruskiname ir papipiriname.
  
  Kiek ilgiau gaminame sultinį. Į šaltą vandenį dedame kulninę ir keletą valandų verdame. Nuo pat pradžių sudedame lauro lapelius. Po valandos dedame morkas ir svogūnus.

  Į sultinį sudedame keptus šonkaulius ir čiobrelius paverdame apie pusvalandį. Tada sudedame kopūstus ir verdame pusvalandį. Sudedame keptą šoninę, svogūnus, morkas. Sudedame petražolę, raudonėlį, pjaustytą česnaką.
 Išjungus palaikome apie 10 minučių uždengus dangtį.

 Įdaryti kiaušiniai Velykoms

Kiaušinis tradicinis atgimimo ir pavasario simbolis. be jo neįsivaizduojamas Velykų stalas. Kiek džiaugsmo ne tik vaikams, bet ir suaugusiems suteikia kiaušinio stiprumo išbandymas. O paįvairina kiaušinio skonį įdarytieji kiaušiniai. Įdarų gali būti labai daug. Tai dažniausiai paliekamas trečdalis trynių sumaišomų su kiek aštresnio skonio ingradientais. Puikiai tinka svogūnai, morkos, silkė, rūkyta mėsa ir žuvis. Vienas iš tinkamiausių prieskonių yra majonezas.

8 kiaušiniai,
100 g. džiovintų baravykų,
4 tryniai,
100 g. svogūnų,
Šaukštas smulkintų avokadų,
Druska ir juodieji pipirai,
Šaukštas majonezo
Šaukštas sviesto,

Patiekalui fantastiškai tinka džiovinti baravykai. Baravykus ar kitokius miško grybus  mirkome apie 12 valandų šaltame vandenyje. Išverdame kietai kiaušinius ir juos nulupame. 

Kiaušinius supjaustome į dvi dalis. Keturius trynius panaudosime įdarui. 

Išmirkytus grybus nusausiname ir sukapojame. Smulkiai supjaustome svogūnus ir juos kepiname ant įkaitinto aliejaus. Ištirpdome sviestą ir jame pakepiname grybus. Keptus svogūnus, grybus ir trynius sumaišome su prieskoniais. Šaukštu sudedame ant kiaušinių puselių.

Visai puikiai tiks dar kiek majonezo.

Įdaryti kiaušiniai

 Kepta ėriena Velykoms

  Šviežia ėriena bus ryškiai raudonos spalvos ir jauno ėriuko mėsa kvepia pienu. 

Kepti ėrieną galima keliais būdais. Itin jauną ėriuką galima iškepti ant keptuvės. Iškeps ir skani gali būti vyresnio ėriuko su kiek riebaliukų mėsa. Pagrindinė taisyklė kepama ant labai gerai įkaitintos keptuvės. Jei riebalų nėra, kepant naudojamas aliejus. Su kiek riebaliukų galima kepti ir be aliejaus. Tik reikėtų tai daryti ant nelimpančios keptuvės. Kepama supjausčius po šonkaulį. 
    Kepama apie dvi minutes. Apvertus galima kiek padruskinti ir papipirinti. Į tarpus tarp šonkauliukų suberiama pjaustyti svogūnai ir kiek česnako. Taip pat kepama kelios minutės. 
   Jei šonkaulis kiek didesnis gali tekti patroškinti. Tačiau ėmus troškinti mėsa pradžioje sukietėja. Vėl suminkštės tik po pusvalandžio ar dar ilgiau. Troškinimui naudojamas sultinys ar kitoks rūgščių neturintis skystis. Pabaigai galima įpilti kiek grietinėlės. 

  kepti ėrienos šonkauliukai

Apkepintus šonkaulius galima apipilti padažu su grietinėle. Išėmus šonkaulius į keptuvę įdedame kiek grybų ir/arba morkų šiaudelių. Apkepiname ir įpilame kiek grietinėlės. Galima įpilti sultinio ir šaukštelį miltų. 

Sultingą ėrieną galima pagaminti orkaitėje. Ėrienos šonkaulius supjaustome po 5 - 7 šonkaulių eilę. Juos padruskiname, įtriname prieskoniais ( juodieji pipirai, petražolė, raudonėlis, čiobrelis). Prieskonių variacijų gali būti daug. Galima padaryti tankų marinatą iš medaus, balzamiko, aliejaus ir įvairių žolelių mišinio. Dedame į įkaitintą orkaitę ir palaikome apie 30 - 60 minučių 200 laipsnių karštyje. Išėmus atvėsiname 7 - 10 minučių ir supjauname po šonkauliuką. Atvėsinimas gana svarbus, nuo to kiek paminkštėja mėsa. 

Karšti patiekalai Velykoms

Velykų stalas neįsivaizduojamas be karštų ir sočių patiekalų. Ant Velykų stalo galimi visi mėsos patiekalai. Velykos puiki proga paruošti ką nors sudėtingesnio, užimančio daugiau laiko. Patiekalas bus puiki pokalbio tema.

Orkaitėje keptas Velykų kalakutas

Kalakutas daugiau šventinis patiekalas. Itin tinka kai susirenka didelė šeima. Nepatingėkite dieną prieš atsikelti anksčiau ir turguje nusipirkti naminį kalakutą. Šaldytas ir atšildytas kalakutas nebus toks skanus kaip šviežias.

  Sutriname kmynus, sumaišome su druska ir įtriname kalakutą. Galima iš karto įdėti į kepimo rankovę ar apvyniuoti kepimo popieriumi. 

  Prieš kepant jį dar paskaniname. Čiobrelius ir kiek sutarkuotų citrinos žievelių sumaišom su sviestu. Išriname šiuo sviestu ir dedame į kelimo maišelį. 
  Kepimo sarda turėtų būti patepta aliejumi. Priklausomai nuo kalakuto dydžio kepame prie 200 laipsnių apie  2 - 3 valandas. 

  Skonį pagerins į kalakuo vidų įdėti keli obuoliai, kelios česnako skiltelės ir šalot svogūnai.

kalakutas_orkaiteje_velykoms

Kalakutas gali būti patiekiamas su bulvėmis. Prie Velykinio kalakuto labai tiks bruknių uogienė, obuolių čatnis. 

Užkandžiai Velykoms

Velykų užstalė būna ilga ir ant stalo praverčia įvairūs užkandžiai

Virtas jaučio liežuvis Velykoms

  Atrodytų toks paprastas gaminimo būdas - išvirti liežuvį. Tačiau pas kiekvieną šeimininkę gali būti skirtingo skonio liežuvis. Tai netgi priklauso ne nuo paties liežuvio, kiek nuo jo virimo būdo. Vieniems išeina per minkštas, kitiems per kietas, tretiems be skonio. Visada prisimenu tetos gaminamą jaučio liežuvį Velykoms. Jis tvirtas, sultingas, bet ne šlapias. Puikaus sodraus skonio. žemiau jos receptas. 

  Liežuvis įtrinamas prieskoniais ir apvyniojus maistine plėvele laikomas vėsiai 12 valandų. Puikiai tinka petražolė, krapai, sutraiškytas česnakas ir juodieji pipirai.

Liežuvis apiplaunamas ir dedamas į šaltą vandenį. Verdamas apie 1 - 1,5 valandos be jokių prieskonių ir druskos. Tada dedami lauro lapeliai, porą morkų, svogūnas, juodųjų pipirų žirnelių. verdama dar valandą. Po to nupilamas sultinys, liežuvis pakišamas po šaltu vandeniu. Taip jis lengvai nusilups.

jaucio_liezuvio_uzkanda_velykoms

Virtas jautienos liežuvis idealus užkandis. ideliai tinka su krienų ir majonezo padažu.

  

 

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Įmonės produktai

Paveikslėlis Pavadinimas Trumpas aprašymas Kaina
Obuolių traškytuvas Obuolių sulčių presas Sraigtinis, Rankinis Presas Obuoliams Spausti, Pirkite Internetu
Mėsos rūkykla Molėtuose Rūkyta mėsa Molėtuose Mėsos Rūkyklos Molėtuose, Prekyba Rūkyta Mėsa Molėtuose
Žuvies rūkykla Molėtų turguje Rūkyta žuvis Molėtuose šviežiai Rūkyta žuvis Molėtuose, Rūkyta Seliava, Stinta, Strimėlė
Šviežia mėsa Molėtuose Šviežia mėsa Molėtuose Aviena, Jautiena, Elniena Molėtuose, Prekyba šviežia Aviena, Brandinta Jautiena Ir Elniena Molėtuose
Šviežios daržovės Molėtuose Šviežios daržovės Molėtuose Prekyba šviežiomis Daržovėmis Molėtuose, Naminiai Pomidorai, šparagai, Svogūnai, Obuoliai Molėtuose

Receptai

Agrastų džemas

Agrastų džemo receptas, kaip paruošti džemą iš agrastų,

Agrastų uogienė

Skanios uogienės iš agrastų gaminimo receptas

Agurkai su garstyčiomis žiemai

Agurkų marinavimas su garstyčiomis, klasikinis agurkų garstyčiose receptas

Agurkų marinavimas žiemai

Agurkų marinavimo receptai, agurkų konservavimas, agurkai žiemai.

Agurkų salotos žiemai

Agurkų mišrainė žiemai, kaip pasigaminti agurkų salotas žiemai, agurkų žiemai receptas.

Amerikietiškas obuolių pyragas

Amerikietiškas obuolių pyragas, amerikietiško obuolių pyrago receptas, amerikietiško obuolių pyrago gaminimas. Kaip pagaminti amerikietišką obuolių pyragą

Avienos plovas

Avienos plovo kirgiziškai receptas, kaip pagaminti skanų, minkštų ir birių ryžių plovą

Aviečių ir slyvų uogienė

Tiršta ir skani aviečių uogienė su slyvomis, išbandytas receptas

Aštri jautienos sriuba

Jautienos aštrios sriubos receptas. Kaip pasigaminti jautienos aštrią sriubą.

Aštriai marinuoti agurkėliai žiemai

Aštrios saldžiarūgštės traškios agurkų mišrainės žiemai receptas

Vedantieji

Naminio vyno gamyba

Naminis vynas, vyno gamyba, iš vynuogių, serbentų, obuolių, aviečių, vyno gaminimo procesas

Geltonžiedės sedulos uogienė

Kizilo uogienė ir džemas, geltonžiedės sedulos uogienė

Gaivus obuolių pyragas

Gaivus obuolių pyragas, gaivaus obuolių pyrago receptas, gaivaus obuolių pyrago gaminimas. Kaip pagaminti gaivų obuolių pyragą

Amerikietiškas obuolių pyragas

Amerikietiškas obuolių pyragas, amerikietiško obuolių pyrago receptas, amerikietiško obuolių pyrago gaminimas. Kaip pagaminti amerikietišką obuolių pyragą

Šašlyko marinavimas

Marinatas šašlykams ir mėsai, geriausi mėsos ir šašlykų marinatai, kaip marinatai veikia mėsą

Liofilizavimo įranga

Liofilizatoriai, liofilizavimo aparatai ir jų paskirtis, kaina, liofilizuoti vaisiai ir liofilizuotos uogos, kuo skiriasi mažieji ir pramoniniai liofilizatoriai, liofilizavimo verslas

Kalorijų lentelė

Kalorijų lentelė. Jei galvojate, kaip numesti svorio: kalorijos, kalorijų lentelė, kalorijų skaičiavimas,

Geriausi jautienos patiekalai

Skaniausi jautienos patiekalais ir geriausi jautienos receptai. Kaip pasigaminti befstrogeną, antrekotą, jautienos kepenų paštetą ir charčio sriubą.

Obuolių sidro gamyba

Kaip pagaminti naminį obuolių sidrą

Kaip paruošti vynuogines sraiges

Receptai su vynuoginėmis sraigėmis, kaip skaniai paruošti sraiges

Geriausi smidrų receptai

Kaip paruošti smidrus, smidrų receptas, smidrų patiekalai

Juodųjų serbentų naminis vynas

Naminis vynas iš juodųjų serbentų, įranga ir gaminimo procesas

Geriausios video instrukcijos

Naminio vyno gamybos filmas

Naminio vyno gaminimo instrukcinis filmas. video filmas apie vyno gamybos technologiją

Agurkų marinavimas

Agurkų marinavimo su česnakais ir garstyčiomis receptas ir pažingsninė instrukcija

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį: