Plačiakaktis
Atnaujinta: 2022-08-31

Plačiakaktis vedantis
Plačiakaktis - 
 nepakeičiamas tvenkinų biofiltras."

Vandens telkinių savininkai žino, kad vandens  eutrofikacija („žydėjimas" ir užžėlimas) yra didelė problema. Pavasarinis polaidžio vanduo iš aplinkinių laukų į vandens telkinius suneša daug  azoto, fosforo ir kitų biogenų.  Vandens  telkinyje didesni azoto ir fosforo kiekiai sudaro itin palankią terpę klestėti vienaląsčiams organizmams ir   įvairiems vandens augalams. Atšilus orams šie telkiniai „sužydi"  ir skleidžia nemalonų kvapą. Tokiame vandens telkinyje tikriausiai nesinorės maudytis. Juo nepasipuikuosi ir prieš svečius.  Beje, žydėjimas yra ne tik estetinė problema. Vandenyje mažėja deguonies ir daugeliui žuvų rūšių tai nulemia suprastėjusias gyvenimo sąlygas, jos prasčiau auga ir gali net žūti. Šią problemą  puikiai išspręstų plačiakakčiai.  Šių žuvų pagrindinis maistas yra mikroskopiniai, sukeliantys vandens „žydėjimą", dumbliai ir bakterijos, moksliškai dar vadinami fitoplanktonu, kuriuos plačiakakčiai surenka filtruodami vandenį. Pasak AB „Išlaužo žuvis" vykdančiojo direktoriaus Dariaus Svirskio, ne vienerius metus auginančio plačiakakčius, šios dabštuolės žuvys daro stebuklus. Jis įsitikinęs, kad plačiakakčiai, net tokį didelį ir užterštą telkinį, kaip Kauno marios, galėtų  išvalyti taip, kad jis savo skaidrumu  prilygtų skaidriems Dzūkijos ežerams.

AmūrasAmūrai taip pat valo tvenkinius, tačiau jie maitinasi vandens augalais, o  trūkstant maisto gali suėsti ir tvenkinių puošmeną- vandens lelijas. Vandens skaidrumui teigiamos įtakos ši žuvis nedaro. Papildomai amūrus galima šerti sumetant į tvenkinį nupjautą žolę. Paspaudus šią saugią aktyvią nuorodą pateksite į puslapį kur pateiktos amūro mailiaus kaina

Gamtoje yra dvi plačiakakčių rūšys: baltieji ir margieji. Abu gali užaugti iki 25 kg ar net didesni.  Baltieji minta tik fitoplanktonu, o jo pritrūkus nesugeba normaliai gyventi. Margieji maitinasi zooplanktonu ir nevalo vandens nuo dumblių. AB „Išlaužo žuvis" augina baltojo ir margojo plačiakakčių hibridus,  kadangi šie ne tokie išrankūs maistui ir maitindamiesi pirmenybę teikia augalinės kilmės planktonui. Be to, jie gerai prisitaikė prie Lietuvos sąlygų.  Šias vertingas žuvis bandyta auginti dar tarybiniais laikais, tačiau dėl įvairių priežasčių jos nepritapo. AB „Išlaužo žuvis" plačiakakčius sėkmingai augina ne vienerius metus, todėl pelnytai laikomi plačiakakčių auginimo lyderiais. Savo sukaupta patirtimi bendrovės žuvininkai mielai pasidalina ir su savo klientais.

Sveriamos žuvys
Plačiakaktis ar kita  žuvis? Nutaręs įžuvinti tvenkinį žmogus turi žinoti savo tvenkinio plotą, gylį ir jo paskirtį. Jei tvenkinys yra žolėtas reikia rinktis amūrus. Norint turėti skaidrų vandens telkinį būtina įleisti plačiakakčių. Jeigu norisi atsikratyti smulkių  žuvų: karosiukų, saulažuvių ar buožgalvių- reikės įsigyti lydekų, ešerių ar šamų. Džiaugtis ir skaidriu vandeniu, ir žvejyba galima tvenkinį įžuvinus įvairiomis žuvimis: aro dydžio tvenkinuke puikiai gali gyventi po 2 plačiakakčius ir amūrus, keli karpiai, 1-2 šamai ar lydekos. 

   AB „Išlaužo žuvis" vykdantysis direktorius Darius Svirskis mielai sutiko pasidalinti sukaupta  praktine patirtimi auginant plačiakakčius. Įžuvinti telkinį plačiakakčiais jis rekomenduojama pavasarį, kai po šešių mėnesių nesimaitinimo žuvis būna išsekusi ir geriausiai adaptuojasi aktyvų periodą pradėdama naujoje vietoje. Po šaltojo periodo išlieka stipriausios ir atspariausios ligoms su  natūraliai susiformavusiu imunitetu žuvys. Reikėtų atsižvelgti ir į tai, kad plačiakaktis jautrus pervežimui,todėl būtų gerai, kad  transportuojant jis nepajustų deguonies stygiaus. Vandens temperatūra transportavimo maiše ir telkinyje neturėtų skirtis daugiau nei 5 laipsniais, o skiriantis daugiau, maišą su žuvimis reikia bent  pusvalandžiui panardinti į telkinį, kad susivienodintų temperatūros. Kuo plačiakaktis didesnis, tuo efektyviau atliks biofiltro fukciją,  puikiai sugyvens su plėšriomis žuvimis, o rudeniop bus galima pasilepinti delikatesine  žuviena. Įsigyti plačiakakčio ir amūro mailių galima paspaudus nuorodą "prekyba plačiakakčio mailiumi". 

 Plačiakakčiai pintinėje
Jau yra pirkėjų, kurie  pavasarį AB „Išlaužo žuvis" nuolat įsigyja plačiakakčių, o rudenį juos sugauna ir patiria tris malonumus: auginimo ir jų teikiamos švaros, žvejybos ir , žinoma, ragavimo.   

Optimalus variantas į tvenkinį leisti 1-1,5 kg  dydžio plačiakakčius. Plačiakakčių mailių galima įsigyti Išlaužo žuvis, paspaudus aktyvią nuorodą pasitikrinkite kainas. Ši nereikli  žuvis gali gyventi ir pakankamai nedideliuose net 3x5 m vandens  baseinėliuose. Leidžiant į didelius vandens telkinius reikėtų pasitarti su specialistais, kiek reikėtų plačiakakčių, norint, kad aiškiai matytusi šių žuvų darbo rezultatas. Nereikėtų užmiršti, kad žiemą mažuose , sekliuose ir nepratakiuose tvenkiniuose daugelis žuvų, tame tarpe ir plačiakakčiai, dėl deguonies stygiaus gali žūti. Todėl rekomenduojama rudenį šias vertingas žuvis išgaudyti. Pasak direktoriaus, jau  yra  nemažai klientų,  kurie kiekvieną pavasarį Išlauže įsigyja plačiakakčių , per vasarą šias žuvis „įdarbina", paaugina, o rudenį jas išgaudę  mėgaujasi  pikantiška žuviena. Esant pakankamai maisto, per šiltąjį metų laiką 1 kg svorio  žuvis gali užaugti iki 2 kg, bei savyje sukaupti didelį kiekį ypač vertingų žuvies taukų. Skirtingai nuo kai kurių kitų žuvų rūšių, kuo didesnis plačiakaktis, tuo jis skanesnis. Plačiakakčio žuviena sultinga, vidutinio kaulėtumo, su amžiumi nekietėja, tik darosi skanesnė. Šios žuvys ypač skanios karštai išrūkytos, keptos ant grotelių, nors neturėtų nuvilti ir kitaip paruoštos: šaltai rūkytos, sūdytos, troškintos grietinėje su daržovėmis ar iškeptos keptuvėje.

AB „Išlaužo žuvis" ekologiškai išaugintų delikatesinių plačiakakčių jau gali įsigyti ir kiekvienas pirkėjas užsukęs į Kauno, Alytaus, ar Marijampolės didesnius prekybos centrus (pvz. Maxima XXL). Važiuojančius keliu Kaunas-Prienai maloniai kviečiame minutėlei stabdelėti Išlauže prie autobusų stotelės esančio žuvimi prekiaujančio kiosko, kuriame galima įsigyti ne tik plačiakakčių, bet ir kitokios ekologiškai išaugintos šviežios žuvies.

Darius SvirskisPasak AB „Išlaužo žuvis" vykdančiojo direktoriaus Dariaus Svirskio,  jie tradiciškai plačiakakčiais prekiauja pirmus tris balandžio savaitgalius. Plačiakakčių kainas galima pasižiūrėti paspaudus saugią aktyvią nuorodą plačiakakčių mailiaus kaina . Transportavimui skirtą maišą galima įsigyti vietoje.

Karštai rūkytas plačiakaktis. Šviežią žuvį išdorojame darant pjovimą per pilvą arba darome žuvies išskleistinę per nugarą ir pilvą. Žvynų  nevalome. Galvą paliekame, nes galva yra mėsinga ir labai skani, pašaliname tik  žiaunas. Pabarstome rupia druska (didelis šaukštas-1 kg žuvies), maltais lauro lapais, smulkintais petražolių lapais. Į pilvą įkišame žiupsnelį smulkintų petražolių (90%) ir gelsvių ar salierų lapų (10%).  Paliekame marinuotis 8-24 valandom ne aukštesnėje kaip 10-12 laipsnių temperatūroje. Išmarinavus  gerai iškaitiname rūkyklą ir tik tada dedame žuvį. Pagaliukais praplečiame plačiakakčio pilvą, rūkome sausomis alksnio arba vaismedžių malkomis ar pjuvenomis  Pabaigai 10 minučių galima įmesti keletą kadagio šakelių, žuvis įgaus kadagio skonį, tačiau gali nusidažyti juoda spalva. Po įkaitinimo pradedant rūkyti žuvį, rūkykla turi būti įkaitinta tiek, kad atsargiai prilietus ranka būtų ją galima trumpam išlaikyti ant metalinės rūkyklos išorės. Rūkyti apie 2-3 valandas  (priklausomai rūkyklos tipo, pakuros ir temperatūros ) suskleistą, tol kol, žuvis pasidarys minkšta. ANONSAS.LT rūkytą palčiakaktį rekomenduoja valgyti užsigeriant Riesling ir Traminer vynais.

Rūkytas plačiakaktis
Karšto rūkymo plačiakaktis - tikras delikatesas."

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Siloso gamyba

Silosas, žolės ir kukurūzų siloso ruošimas, kaip teisingai paruošti silosą, siloso fermentacija, siloso gamybos priedai

Azimina - naujas augalas kuris nustebins net patyrusį sodininką

Aziminos auginimas, aziminos sodinimas, aziminos dauginimas

Geriausi traktoriai

Kaip išsirinkti traktorių. Geriausių traktorių techninės charakteristikos

Raudonųjų serbentų auginimas

Raudonieji ir baltieji serbentai, serbentų sodinimas, serbentų priežiūra, serbentų ligos, serbentų kenkėjai, serbentų veislės

Žiedinė ekonomika regionuose

Kaip atgaivinti Lietuvos miestelius, miestelių žiedinės ekonomikos grandinės, verslai regionuose palaikantys vienas kitą

Automatinės katilinės įrengimas

Išmaniosios katilinės įrengimas, automatizuotos katilinės su akumuliacine talpa, katilinės ir akumuliacinės talpos galingumo skaičiavimas, katilinės sujungimas su atsinaujinančios energijos įranga

Triušių auginimas

Triušių auginimo sąlygos, triušių šėrimas, triušių veisimo patarimai. Geriausios triušių veislės

Namo statyba iš polistireno blokelių

Liktiniai klojiniai iš ICF neoporo blokelių, monolintinės sienos betonavimas. Pamatų, lauko sienų, angokraščių, kampų armavimas

Nuotekų valymo įrengimas

Buitiniai nuotekų valymo įrenginiai, biologinio nuotekų valymo įrengimas, kaip įrengti buitinius nuotekų valymo įrenginius