Kaip paruošti vynuogines sraiges
Atnaujinta: 2020-05-21
  • Vynuoginių sraigių troškinys

  Kažkada Vingio parke surinktos sraigės nebuvo prasimaitinimo šaltinis, bet bent jau leisdavo čiurlionkės bendrabučio studentams nepamiršti kas yra mėsa. Tada didelio džiugesio sraigių patiekalai nesukeldavo, tačiau per dešimtmečius išmoktos gaminimo pamokos priartino jas prie gana gurmaniškų patiekalų. 
   Vynuoginės sraigės paplitusios gana plačiai. Gyvenančios Lietuvoje greičiausiai ne vietinė rūšis, o atvežta iš Prancūzijos. Jas dažniausiai vadina Burgundiškomis sraigėmis, sausumos sraigėmis, daržo sraigėmis. Mėsos sraigėse pakankamai daug ir ji tinkamai paruošta tampa delikatesu. Būtent tinkamas vynuoginės sraigės pirminis paruošimas yra labai svarbi patiekalo gaminimo dalis. 
  
  Sraigių rinkimo laikas

Sraigės žiemoja įsikasusios į žemę. Nuo išorės poveikio jos apsisaugo rudenį suformuotomis " durelėmis". Išlenda į šviesą sraigės balandžio pabaigoje, gegužės pradžioje. Šiuo metu jos būna liesos ir gana tuščios. Tačiau tai proga tiems kas nemėgsta tepliotis su sraigių viduriais. 
  Gegužės mėnėsį sraigės ima aktyviai maitintis. Daug kam šitame periode sraigės tampa atstumiančios dėl daugybės išmatų kiautelyje. Kai kas siūlo sraiges palaikyti miltuose, žolėse. Tačiau taip laikomos sraigės aktyviai šliaužioja ir apsivelia glitėsiais. Geriau sraigėms imituoti sausrą įdedant į tamsią ir vėdinamą dėžutę be jokio vandens. Tačiau mano patirtis rodo, kad tai tik laiko švaistymas. Vistiek bus valgoma tik kojelė, o viduriai su išmatomis nutraukiami. Jei išmatos  jau taip baisu, tai susirinkit sraiges kai ateina sausra ir jos įkrenta į miegą kur nors pasikabinusios ant medelių stiebų. Nors būten tokios turi mažiausiai lapų ir samanų prieskonio. 
  Vasarą sraigės deda kiaušinius, rudenį teigiama, kad sraigės būna riebiausios. Ar nuo to labai keičiasi jų skonis aš taip ir nesugebėjau suprasti. 
  Svarbu renkant sraiges nupurtyti nuo jų žemes, lapus, žoles. Tai priduoda nemalonų lapų prieskonį.

  Vynuoginių sraigių paruošimas

Vynuoginės sraigės plaunamos ir iš karto dedamos į verdantį vandenį. Virimo taisyklė kaip visiems stipriems raumenims - jokios druskos, rūgšties.  Galima įdėti prieskoninių žolelių, geriau džiovintų. Geriausia naudoti stiebus iš kurių eteriai išsilaisvina per ilgą laiką. Labai tinka krapų ir petražolių, čiobrelių, gelsvės stiebai. Po džiovinimo nutraukus plonas šakeles ir lapelius tokius stiebus dažniausiai išmetam. Sraigių virimui jie bus kaip tik. 

 Verdama apie valandą. Kiek priklauso nuo laikotarpio. Šviežioms pavasarinėms ir sausros metu surinktoms sraigėms pakanka valandos. Prisiėdusioms pavasarinėms skiriu pusantros valandos. Pauostykit vandenį, jei jau labai atsiduoda pernykščiais lapais, pakeiskite jį. 

Druska dedama virimo pabaigoje. Sraigės nupilamos ir dar šiltos išdorojamos. Imamas švarus pagaliukas ir ištraukiama kojelė. Reikalingi trys indai. Į vieną dėsite išvalytas kojeles, į kitą švarius kiautelius, į trečią kiautelius su nuplyšusiomis žarnelėmis ir žarnas. 
  Ištraukus žarnas jos nuo kojelės nutrukiamos pirštais. Taip ir iš kojelės ištraukiami virškinti žalumynai. 
  Gražiausi kiauteliai bus panaudojami klasikiniam vynuoginių sraigių receptui - sraigės su sviestu kiautelyje.  Kiauteliai gali būti dar praplaunami ir pavartomi inde, kad išbėgtų vanduo. Kojeles be kiautelių galima panaudoti daugybei patiekalų: paštetams, troškiniams, užkandžiams, salotoms. 

Vynuoginių sraigių paruošimas

 Kalsikinis vynuoginių sraigių receptas kiauteliuose

40 Vynuoginių sraigių kojelių, 
40 Kiautelių,
150 g. sviesto,
50 g. šviežių petražolių
20 g džiovintų krapų,
70 g česnako stiebų,
Šaukštelis druskos, žiupsnelis juodųjų pipirų

Kambaryje pašildytą svietą sumaišome su smulkiai supjaustytomis petražolėmis, krapais, česnaku, druska ir pipirais. 

Į kiautelį dedu kiek sviesto mišinio, įstumiu kojelę arba dvi, tada vėl uždaroma sviesto mišiniu. Didelis kojelių kiekis nėra tiek svarbus, kaip tik daug sviesto svarbiau. Skaniausia dalis tai sviestas su persidavusiu kojelės skoniu ant batono. 

  Tokias įdarytas sraiges galima įsidėti į šaldytuvą ir palaikyti greitam atšildymui kokia nors proga. Atšildyti geriau ilgiau. Tada sveistas patroškina kojelę ir geriau suimaišo skoniai. Geriausias variantas iki 180 laipsnių orkaitėje iki 15 minučių. Arba keptuvėje ant mažos ugnies. Iš kiautelių išsipyles sviestas neturėtų svilti. 
  Prancūzai patiekia specialiose lėkštutėse su duobelėmis kiauteliams. Valgoma su balta duona. Nėra vulgaru paėmus pirštais batono kraštą išdažyti lėkštutėje išsipylusį sviestą. 

  Labai gerai vietoje batono dera kiek pavirti špragai/smidrai. 

Vynuoginių sraigių receptas

Vynuoginių sraigių troškinys

Vynuoginių sraigių kojelės puikiai tiks troškiniuose. 

0,5 kg sraigių kojelių,
0,3 Kg svogūnų,
0,3 kg pomidorų,
5 česnako skiltelės arba stiebai
0,2 Lydyto sūrelio,
0,1 grietinėlės
70 g sviesto,
Sauja petražolių, pora gelsvės šakelių, kiek krapų

Ant sviesto apkepinam svogūnus ir pusę česnakų. Sudedame kojeles ir dar kepinam keletą minučių. Įberiam smulkiai pjaustytus pomidorus. Patroškiname ant mažos ugnies kol pomidorai suminkštės. Sudedame gelsvę, lydytą sūrelį, supilame grietinėlę. Suberiame supjaustytas likusius česnakus, petražoles ir krapus. Priartėjus prie virimo išjungiam ugnį ir palaikom penketą minučių uždengus dangčiu. 

 

Vynuoginių sraigių troškinys

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Kategorijos straipsniai

Sveiki desertai

Sveikų desertų receptai, sveiki desertai su vaisiais ir uogomis, sveiki desertai su daržovėmis, sveiki desertai su juoduoju šokoladu, naminiai ledai

Sveiki saldumynai

Sveikų saldumynų receptai, nekenksmingi organizmui saldumynai, cukraus alternatyvos, sveiki saldumynai su vaisiais ir uogomis, sveiki saldumynai su daržovėmis, sveiki saldumynai su stevija, naminiai ledai, sveikuoliški sausainiai

Keto dieta

Ketogeninė dieta, ketogeninis maistas, keto mitybos principai, keto duonos receptas

Plovas

Plovo receptas, kaip gaminti plovą, ryžiai, mėsa, daržovės plovui, plovo gaminimo eiga

Velykų receptai

Skaniausi receptai Velykoms, desertų Velykoms receptai, karštųjų Velykinių patiekalų, užkandžių receptai Velykoms, tradicinių Velykinių patiekalų receptai

Velykų valgiai

Skaniausi valgiai Velykoms, karštieji Velykiniai valgiai, užkandžiai, saldieji valgiai Velykoms

Top 10 šventiniai patiekalai

Šventinio stalo patiekalai, karšti ir šalti šventiniai patiekalai, greitai paruošiami šventiniai patiekalai, šventinio stalo patiekalų idėjos su nuotraukomis

Skaniausi Kalėdiniai pyragai

Geriausi Kalėdinių pyragų, tortų, sausainių receptai, kaip pagaminti skanų Kalėdinį pyragą, tortą

Kaip išdarinėti silkę

Silkės dorojimas, silkės filė išpjovimas, silkės iškaulinimas

Receptai

Agrastų džemas

Agrastų džemo receptas, kaip paruošti džemą iš agrastų,

Agrastų uogienė

Skanios uogienės iš agrastų gaminimo receptas

Agurkai su garstyčiomis žiemai

Agurkų marinavimas su garstyčiomis, klasikinis agurkų garstyčiose receptas

Agurkų marinavimas žiemai

Agurkų marinavimo receptai, agurkų konservavimas, agurkai žiemai.

Agurkų salotos žiemai

Agurkų mišrainė žiemai, kaip pasigaminti agurkų salotas žiemai, agurkų žiemai receptas.

Amerikietiškas obuolių pyragas

Amerikietiškas obuolių pyragas, amerikietiško obuolių pyrago receptas, amerikietiško obuolių pyrago gaminimas. Kaip pagaminti amerikietišką obuolių pyragą

Avienos plovas

Avienos plovo kirgiziškai receptas, kaip pagaminti skanų, minkštų ir birių ryžių plovą

Aviečių ir slyvų uogienė

Tiršta ir skani aviečių uogienė su slyvomis, išbandytas receptas

Aštri jautienos sriuba

Jautienos aštrios sriubos receptas. Kaip pasigaminti jautienos aštrią sriubą.

Aštriai marinuoti agurkėliai žiemai

Aštrios saldžiarūgštės traškios agurkų mišrainės žiemai receptas

Verslo skelbimai

Ilgalaikiai verslo skelbimai su kelių įmonių kontaktais surūšiuoti pagal pavadinimą

Moliūgų sriuba su salierais

Moliūgo sriubos su salierais receptas, moliūgų sriubos receptas.

Trinta moliūgų sriuba

Trintos moliūgo sriubos receptas, top 4 moliūgo sriubos, kaip teisingai paruošti trintą moliūgo sriubą

Geltonžiedės sedulos uogienė

Kizilo uogienė ir džemas, geltonžiedės sedulos uogienė